Hlavní porota Mezipater shlédne devět filmů ze sekce Hlavní soutěž celovečerních filmů. Nejprestižnější programová sekce festivalu obsahuje třeba hit amerických nezávislých festivalů Každým dnem o drag queen, která se ujme zanedbávaného chlapce, letní senzaci jménem Liberace! s Michaelem Douglasem a Mattem Damonem v rolích milenců, nebo španělské magická drama Zvířata s oživlým plyšovým méďou.

Tři porotce spojuje zájem o queer kulturu, alternativní témata a veřejná angažovanost. Zpěvačka, skladatelka, textařka a výtvarnice Vladivojna La Chia se za hudbu k filmu Jana Hřebejka Nevinnost dostala do nejužší nominace na Českého lva a získala cenu České filmové kritiky. Věnuje se i divadelní hudbě, na svém kontě má zatím sedm alb. Nyní pracuje na hudbě k novému seriálu V objetí pro HBO. Český romista a fotograf Lukáš Houdek se zabývá tématem svojí identity i identity transgender osob. Je kurátorem již etablované výstavy Transgender Me a v poslední době se věnuje i tématu poválečného vysídlení Němců. Cóilín O’Connor je novinář irského původu, který žije v Praze od roku 1995. Pracuje pro Radio Praha, Deutsche Welle, karlovarský filmový festival i pro Ústav pro studium totalitních režimů.

Kromě hlavní poroty udělí tradičně svoji cenu i studentská porota, která vybere Nejlepší krátký film Mezipater. V ní letos zasednou studenti FAMU Marek Grajciar a Brittaney Nunnally a studentka překladatelství Nela Knapová.

Ceny obou porot budou předány zástupcům vítězných snímků během slavnostního zakončení pražské části festivalu 15. listopadu v kině Lucerna. Slavnostní předávání divácké ceny proběhne 20. listopadu v Brně od 19.30 v kině Scala. 

FaLang translation system by Faboba