„Jsou festivaly, kde musíte být kvůli kariéře. Jsou festivaly, kam jedete a vzápětí je zapomenete. A jsou festivaly, které se vám dostanou pod kůži, kam se chcete vracet, a cítíte, že lidé, které tu zběžně potkáváte, se mohou stát vašimi přáteli. Mezipatra jsou přesně takovým festivalem." 
― João Pedro Rodrigues, director, Portugal


"Mezipatra was amazing. I was very impressed by the way it was organized, the quality of the programming, and the fantastic people behind the festival. I'd recommend it to anyone and look forward to attending it again." 
― Rhys Ernst, director and producer, USA

rhys ernst01


„Filmový festival Mezipatra se stal respektovaným registrovaným partnerem ostatních filmových přehlídek, které se v České republice konají." 
― Václav Havel, former president of the Czech Republic


„Širokým záběrem aktivit, které zahrnují mezinárodní soutěže nových filmů, retrospektivy renomovaných tvůrců a mnoho diskusí a přednášek na specifická témata, nabízejí Mezipatra něco pro každého. To se odráží na různorodosti jeho publika" 
― Skadi Loist, Hamburg Lesbian and Gay FF


"I have travelled to many festivals during the last fifteen years and have always appreciated the exciting combination of thought-provoking programming and knowledgeable, kind and passionate organizers. I am happy to find out that is the very definition of Mezipatra, which I have been so pleased to discover as a member of the jury in 2016." 
― Karel Och, art director, MFF Karlovy Vary

karel och


„Queer filmový festival Mezipatra se vyvíjí v nejdůležitější queer filmový festival v Evropě a už nyní je nejpřátelštější, nejprofesionálnější a nejprogresivnější." 
― Benjamin and Dominik Reding, directors, Germany


„The best queer film festival ever." 
― John Cameron Mitchell, director, USA


"We were very impressed with the team and the quality of all the movies that we had the opportunity to watch. We loved Prague and we cannot say anything but great words about the festival. It was an honor to be part of it. Mezipatra is from now on one of our favorite festivals in the world." 
― Roberto F. Canuto and Xu Xiaoxi, directors, Spain and China

xiaoxi xu roberto canuto


„Filmový festival Mezipatra se právem stal stabilní součástí brněnské kulturní scény. Již deset let nabízí brněnskému publiku burcující filmy, které otevírají debatu o tématech lidské sexuality, genderových a jiných stereotypech. Ale nejen to, nabízí také potřebný prostor pro setkávání hetero- a neheterosexuálních diváků a divaček.” 
― Martin Ander, někdejší náměstek primátora Statutárního města Brna


"Mezipatra film festival was one of my favorites, and I've been to almost 90 cities around the globe as a part of my tour. It is well organized and helps filmmakers build great relationships, we also had the opportunity to party and interact with the community. The festival staff are some of the most genuine, professional, fun people I've worked with. It was a memorable time." 
― Nneka Onuorah, director, USA

nneka onuorah


„I am of the firm opinion that Mezipatra is a vital contributor to current-day Czech culture, and that its significance is twofold; it's at once an important film cultural event, presenting many worthy and challenging films which would not otherwise receive a screening thereabouts, as well as a rallying point for the only relatively recently out but increasingly visible Czech queer community. They also know how to throw a damn fine party!" 
― Cerise Howard, film publicist, Sight and Sound Magazine, Australia


„Zásadní kvalitou Mezipater je jeho publikum. Jako filmař a distributor jsem byl na mnoha gay a lesbických festivalech a musím říct, že mladé, natož heterosexuální publikum na gay a lesbické filmy obvykle nechodí." 
― Hong Khaou, režisér, Velká Británie

FaLang translation system by Faboba