Aktuálně.cz, 8.11. 2012

Pořadatelé přehlídky, která se zaměřuje na takzvané queer filmy neboli filmy o sexuálních menšinách, tentokrát nabídnou kolem stovky snímků. Pražská část 13. ročníku akce potrvá do 14. listopadu. Od 16. do 22. listopadu se pak Mezipatra nastěhují do Brna. Následovat budou ozvěny v Olomouci a Ostravě.

Pražskou část zahájí ve čtvrtek ve 20 hodin v kině Lucerna film Místy oblačno. Podle programové ředitelky festivalu je snímek kombinací komedie, romance i road movie. U příběhu dvou důchodkyň, které se vydají jedenatřicetiletý vztah stvrdit do Kanady, prý divák nebude vědět, jestli pláče smíchem či dojetím. Projekci uvede režisér filmu Thom Fitzgerald. Pořadatelé připravili jeho retrospektivu.

Mezi dalšími programovými lákadly určitě je třetí film výjimečného talentu světové kinematografie Xaviera Dolana s titulem Laurence Anyways. Imaginární lásky se staly velkým filmovým hitem třiadvacetiletého Kanaďana. Letos v Cannes uvedl v premiéře snímek Laurence Anyways o desetiletém zrání titulního hrdiny z muže v ženu.

"Téma moci, manipulace a šílenství jsme zvolili proto, že střet jednotlivce a instituce je mimořádně inspirativní a v nějaké podobě ho občas zažíváme všichni bez rozdílu identity či orientace," řekl ředitel festivalu Aleš Rumpel.

Podle programové ředitelky Lucie Kajánkové právě příslušníci sexuálních menšin bývali v minulosti považováni za nemocné či šílené. Před rokem při prvním pražském pochodu hrdosti označil homosexuály za "deviantní spoluobčany" ale třeba také prezidentův vicekancléř Petr Hájek.

Na publikum čekají celovečerní i krátké snímky, dokumenty i experimentální filmy. Podle pořadatelů se návštěvníci mohou těšit také na hity z festivalů z Cannes či Toronta. Chybět nebudou ani retrospektivy. Soutěžní filmy budou soupeřit o tři ceny, které udělují dvě mezinárodní poroty a diváci.

Program a další podrobnosti je možné najít na adrese www.mezipatra.cz.

FaLang translation system by Faboba