Pražské noviny, 13.11. 2012

13.listopad 2012 - 12:00
Konání festivalu, který přináší filmy zprostředkující nejen majoritní společnosti pohled na lesbickou, gay, bisexuální a transgender (LGBT) kulturu je podle Strany zelených součástí rozvoje demokratické společnosti a podporuje její rozmanitost.

Strana zelených již několikrát jasně deklarovala svoji podporu pro témata a politiky, která zkvalitňují život LGBT komunity v České republice. Jako příklad lze uvést možnost osvojení si dítěte biologického rodiče v registrovaném partnerství nebo novelizaci zákona o registrovaném partnerství umožňující individuální adopci, které Strana zelených má obsaženy ve svém politickém programu.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška k tomu uvádí: „Festival Mezipatra má potenciál otevřít prostor pro diskuzi o tématech LGBT osob a zpřístupňuje také náhled na životy těchto osob. Strana zelených vnímá festival Mezipatra jako jeden z důležitých kroků k prosazování práv těchto osob, a proto festival plně podporuje."

Tématu LGBT minority se dlouhodobě věnuje politička Kateřina Jacques (SZ). Když byla poslankyní, poskytla záštitu jednomu ročníku festivalu lesbické kultury eLnadruhou či podpořila osvětovou kampaň zpěvačky Báry Basikové Právo na lásku. „Dnes jsem spíše v roli občansky aktivní podporovatelky," uvedla. Zúčastnila se například průvodu hrdosti Prague Pride.

Podpora politiků je podle Jacques důležitá. Situace gayů a lesbických žen, včetně legislativy, se podle jejího názoru hodně zlepšila, v řadě oblastí však přetrvávají problémy a stále se objevují nekvalifikované a homofobní výpady.

(ac, foto: arch.)

FaLang translation system by Faboba