Lui magazine, 8.11. 2012

Už jen pár hodin dělí 13. ročník mezinárodního Queer filmového festivalu Mezipatra od zahájení. Mezipatra letos nesou téma Moc, manipulace, šílenství a znovu lákají na bohatý program, který nečítá jen projekce a předpremiéry očekávaných filmů. Snímků bude více než sto a představí se v několika sekcích.

Zmíněné téma nedoprovodí to nejlepší ze současné queer kinematografie náhodou. „Téma moci, manipulace a šílenství jsme zvolili proto, že střet jednotlivce a instituce je mimořádně inspirativní a v nějaké podobě jej občas zažíváme všichni bez rozdílu identity či orientace," říká ředitel festivalu Aleš Rumpel.

Podle něj si letos více než když jindy budou diváci klást otázku: Co bych v takové situaci dělal já? "Kdybych měl smrtelnou chorobu a vláda mi říkala, že jako deviant si zasloužím zemřít. Kdyby mého spolužáka zavřeli do převýchovného Tábora. Kdyby mého kluka zavřeli do basy. Kdyby největší noviny otiskovaly fotky homosexuálů s výzvou je věšet," ukazuje směr programu Rumpel.

„Moc různých institucí, moc zkostnatělých sociálních struktur a moc médií určuje i manipuluje nás i naši společnost. Protest proti systému moci se táhne jako červená niť dějinami boje sexuálních menšin za jejich práva. Právě příslušníci sexuálních menšin byli v minulosti označováni jako nemocní a šílení," doplňuje programová ředitelka Lucia Kajánková.

Máme pro vás pár tipů, jaké filmy si rozhodně nenechat ujít.

Místy oblačno / Cloudburst
Stella a Dot jsou Thelmou a Louisou v důchodovém věku a v energii, vyřídilce a talentu na průšvihy si se svými předchůdkyněmi nezadají. Tyhle dvě dámy se milují, jenže žijí na americkém venkově, a tak se vydávají na cestu do Kanady, "kde je to legální". Cestou potkávají mladičkého striptéra bez domova a prchají spolu. Tahle komedie je skutečně neodolatelná...

Praha: 8. 11. 2012 / 20:00 / Kino Lucerna
Praha: 12. 11. 2012 / 18:00 / Kino Světozor - velký sál
Brno: 18. 11. 2012 / 18:00 / Kino Art - velký sál

Neodcházej / Keep the Lights On
Neurotický fracek a snílek Erik zažívá osudový vztah s právníkem Paulem, pro kterého je nepřiznání si sexuální orientace ten menší z jeho problémů. Nezávislé, až naturalistické (melo)drama o závislosti na lásce, kterou dlouhých a bouřlivých devět let ničí závislosti, mělo světovou premiéru letos v hlavní soutěži festivalu Sundance a hned poté si z Berlinale odneslo cenu Teddy pro nejlepší hraný queer film.

Praha: 12. 11. 2012 / 18:00 / Kino Lucerna
Brno: 17. 11. 2012 / 18:30 / Stadec

Jak přežít mor / How to Survive a Plague
Jsme v osmdesátých letech, v okolí se rychle jako chřipka šíří nemoc, která kácí především mladé muže a v děsivě krátké době je mění v chřadnoucí umírající trosky. Nikdo nemá žádné informace, mlčí média i vládní představitelé a začíná se šeptat o „moru homosexuálů", na který není lék ani varování, jak se chránit. Dokument Davida France využívá exkluzivní, nikdy neviděný materiál natáčený přímo na místě. Toto je akční a nekompromisní film o revoluci a jejích hrdinech.

Praha: 12. 11. 2012 / 20:30 / Kino Lucerna
Brno: 19. 11. 2012 / 20:30 / Kino Art - velký sál

Za zdmi / Hors les murs

Na začátku se potkali živelný hudebník Paul, který vyznává filozofii carpe diem, s mladinkým, lehce neurotickým blonďákem Ilirem, který žije u své přítelkyně a všechny své sexuální fantazie teprve začíná, avšak o to intenzivněji, realizovat. Uprostřed jednoho takového experimentu však Ilir zmizí v zdánlivém nenávratnu, a když ho zoufalý Paolo nakonec objeví, už nikdy nic nebude jako dřív...

Praha: 9. 11. 2012 / 20:30 / Kino Lucerna
Praha: 13. 11. 2012 / 18:00 / Kino Lucerna
Brno: 18. 11. 2012 / 20:30 / Kino Art - velký sál

Mezipatra proběhnou v Praze, a to od 8. do 14. listopadu a od 16. do 22. listopadu navážou v Brně. Projekce mohou diváci shlédnout v kinech Světozor (Vodičkova 41, Praha) a Lucerna (Vodičkova 36, Praha), v kině Art (Cihlářská 19, Brno), v Multikulturním centru Stadec (Kounicova 20, Brno) a v kině Kryt (Křižíkova 15, Brno). Ozvěny Mezipater proběhnou v Ostravě od 20. do 24. listopadu a v Olomouci od 22. do 24. listopadu.

Vstupenky na jednotlivá představení bude možno zakoupit na pokladně příslušného kina. Cena vstupenky je 100 Kč, permanentky 490 Kč. Permanentka platí jako poukázka na sedm libovolných projekcí v ceně pěti filmů.

FaLang translation system by Faboba