Bez retrospektivy by to nebylo ono. Letos vracíme na filmová plátna čtveřici filmů, které se nesmazatelně zapsaly do dějin queer kinematografie.

Tak třeba britské drama Oběť (Victim) vás přenese na začátek 60. let, kdy byli muži elegantní, auta stylová... a homosexualita trestná. Noirové drama režiséra Basila Deardena sleduje ženatého advokáta, jenž na vlastní pěst pátrá po okolnostech smrti mladíka, se kterým měl tajný poměr. Podívejte se na trailer zde.

Oběť

 

Do 90. let se vrátíme s kultovním kubánským snímkem Jahody a čokoláda (Fresa y chocolate), který si v roce 1993 vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film. Zachycuje nezvyklé přátelství dvou mužů – pro komunistický režim zapáleného studenta Diega a disidenta Davida. Trailer k zhlédnutí zde

Jahody a čokoláda

 

Ještě více historie? Německé drama Aimée a Jaguár (Aimée & Jaguar) vzniklo v roce 1999, ale odehrává se za druhé světové války. Věřte nebo ne, příběh o zakázané lásce židovské odbojářky a manželky nacistického důstojníka vychází ze skutečných událostí. Zde se můžete podívat na trailer.

Aimée a Jaguár

 

Pražskou i brněnskou část letos zakončíme patnáct let starým muzikálem Hedwig a Angry Inch (Hedwig and the Angry Inch). Kultovní záležitost o rockové hvězdě z východního Německa, jež popírá tradiční kategorie genderu, natočil John Cameron Mitchell, který navíc exceluje v hlavní roli. Garantujeme, že písničky jako „Origin of Love“ a „Wig in a Box“ z hlavy jen tak nevyženete. Trailer k filmu zde.

Hedwig a Angry Inch

 

Ve zvláštním uvedení pak na letošních Mezipatrech můžete vidět film Hustler White (1996) režisérů Bruce LaBruce a Ricka Castra. Těšte se na americký nezávislý film trochu jinak: s explicitními sexuálními scénami, brakovou estetikou i odkazy ke klasickému filmu.

Hustler white

FaLang translation system by Faboba