Reflex, 10.11. 2012

Přehlídka snímku s queer (v překladu bizarní, používá se jako označení pro gay a lesbickou subkulturu) tématikou tradičně nabízí to nejlepší ze světové tvorby a mimo jiné přiváží na českou půdu zajímavé postavy queer komunity.
reklama

Slavnostní zahájení se neslo v duchu celého festivalu, tedy v jakési neformální a přátelské atmosféře, čemuž vydatně pomáhala členka sboru Národního divadla Irena Kristeková, jež dostala na starost moderování.

Během ceremoniálu se potemnělou Lucernu snažili rozzářit pomocí zrcadel polonazí modelové. Dost možná užití čtvercových zrcadel souviselo s hlavním motivem festivalu, který je na téma: Moc, manipulace, šílenství.

Znělka letošního ročníku je oproti loňskému roku daleko civilnější. Zřejmě proto, aby přilákala i diváky, kteří se o queer kinematografii dosud nezajímali.

Organizátoři si hodně slibují od jedinečného snímku Xaviera Dolana - Laurence Anyways. Francouzsko-kanadský snímek se téměř ve třech hodinách snaží převyprávět příběh muže, jenž se rozhodl pro změnu pohlaví. Transgenderový epos se odehrává v průběhu deseti let a reflektuje kromě zběsilých devadesátých let i pokřivené mezilidské vztahy a vnitřní boje hlavního hrdiny.

Bídníci mění pravidla, i Russell Crowe je musel zvládnout bez playbacku
Bídníci mění pravidla, i Russell Crowe je musel zvládnout bez playbacku

Bídníci. Člověk by nad (další) novou muzikálovou adaptací osvědčené klasiky už už mávl rukou, vždyť co nového kdo ještě může vymyslet. Jenže tu aktuální,...
10.11.2012 - TEREZA SPÁČILOVÁ celý článek

Dále je v nabídce již zmiňovaný film Místy oblačno, jehož dvě ústřední postavy jsou lesby v důchodovém věku utíkající před úpornou vnučkou jedné z nich do Kanady. Film je prošpikován ostrým sarkasmem a má jasné poselství: Štěstí není skryto v nadějích, ale v obyčejném klidu a kousku pochopení.

Filmový festival probíhá v Praze od 8. do 14. listopadu, v Brně pak od 16. do 22. listopadu.

FaLang translation system by Faboba