• Queer filmový festival Mezipatra ve spolupráci s Be2Can, přehlídkou nejlepších filmů z festivalů v Benátkách, Berlíně a Cannes, představí dlouho očekávaný film 120 BPM (120 battements par minute).
  • Snímek režiséra Roberta Campilla získal Velkou cenu poroty na letošním festivalu v Cannes.
  • Projekci doplní diskuze o problematice HIV/AIDS v Česku.

Praha, 25. září 2017 – Letos třetí večer ze série Mezipatra Approved se odehraje 5. října v rámci přehlídky Be2Can, která v Česku představuje úspěšné snímky z velkých mezinárodních filmových festivalů. Pražské publikum na něm bude moci poprvé zhlédnout francouzské drama 120 BPM, a to od 20:00 hodin ve Velkém sále kina Lucerna.


Boj politický i boj o život

Film režiséra Roberta Campilla diváky a divačky vrátí na začátek devadesátých let minulého století. AIDS si už deset let vybírá kruté oběti na životech, přesto aktivisté z pařížské pobočky hnutí ACT UP bojují s nezájmem veřejnosti, otupělostí vlád a machinacemi farmaceutických firem. Nováček Nathan (Arnaud Valois) se seznamuje s radikálem hnutí Seanem (Nahuel Pérez Biscayart), jehož politický boj je zároveň bojem o život. Sean je HIV pozitivní a jeho čas se krátí.

Film, který částečně vychází z osobní zkušenosti a vzpomínek Campilla i jeho spoluscenáristy Phillippa Mangeota, měl světovou premiéru na letošním filmovém festivalu v Cannes. Odvezl si odtud Velkou cenu poroty, Queer Palm a cenu FIPRESCI (Mezinárodní federace filmových kritiků).

“V rámci konceptu Mezipatra Approved uvádíme filmy mimořádné kvality a v souladu s naším pojetím termínu queer, které jdou ale do kin už před festivalem nebo se do programu zkrátka nevejdou. Jsme rádi, že touto cestou můžeme našim divákům a divačkám představit i drama 120 BPM, které v nás stále rezonuje. Jsme přesvědčeni, že ho ocení stejně jako my,” říká ředitel QFF Mezipatra Pavel Bicek.


Diskuze o HIV/AIDS v Česku

Před projekcí filmu můžou diváci a divačky zdarma navštívit diskuzi s odborníky, která začíná v 18:00 hodin v kavárně kina Lucerna.

Vědecký pracovník, dramatik a dramaturg Tomáš Hájek, aktivista, terénní pracovník a preventista ČSAP Michael Jettmar a Kateřina Kolářová z Katedry genderových studií FHS se zaměří na problematiku života s HIV/AIDS v Česku. Jak se tu žije lidem s virem HIV dnes v porovnání s dobou po revoluci? Jaká je situace organizací, které pracují s rizikovými skupinami a poskytují například anonymní testy? Diskuzi moderuje předseda spolku Mezipatra Aleš Rumpel.


QFF Mezipatra 2017
Praha 2. – 9. 11.
Brno 10. – 17. 11.
ozvěny v regionech
www.mezipatra.cz

PRESS materiály a foto ke stažení:
https://mezimedia.capsa.cz
login: pressheslo: queer-osvobozuje

PR kontakt
Marie Barvínková
+420 774 835 661
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

FaLang translation system by Faboba