• Součástí 18. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra bude tradičně nabitý doprovodný program.
  • Letos nabídne dvě výstavy, divadelní inscenaci, přednášky i diskuze s odborníky a odbornicemi.
  • Pro návštěvníky a návštěvnice festivalu jsou připraveny i oblíbené večírky. Mezi ně patří PG-18 v pražském klubu Ankali nebo brněnská Sweet 18 Party.

Praha, 30. října 2017 – Ani 18. ročník Mezipater by nemohl proběhnout bez doprovodného programu. Letos je pro návštěvníky a návštěvnice připravena například diskuze o ženách v hudbě s berlínskou DJkou Enou Lind a jejími českými kolegyněmi, exkluzivní premiéra inscenace chicagského souboru ATOM-r nebo přednáška o mediální reprezentaci queer komunity v Rusku.

„Jsem hrdá na to, že stejně jako festival roste i doprovodný program. Letos je hlavní novinkou to, že se převážná většina akcí bude v Praze odehrávat v naší nově otevřené kavárně Patra,“ říká koordinátorka doprovodného programu festivalu Sára Němečková. „Radost mám také z toho, že Ena Lind bude kromě diskuze o ženách v hudbě i headlinerkou na největší party festivalu PG-18 v klubu Ankali.”


Slavnostní ceremoniály i party s berlínskou legendou

Pražskou část doprovodného programu otevře zahajovací večírek S kůží na trh po premiéře filmu Tom of Finland. Zde vystoupí oblíbení Urxins nebo Rosier&Chlorophyll. Rozlučkou s pražskou částí festivalu bude rodinně laděná party s názvem We Are Family, na které kromě DJs Kaa Glo nebo Sestry zahraje i programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová.

Na sobotu 4. listopadu je pak naplánovaná největší party Mezipater pod názvem PG-18. V industriálně laděném klubu Ankali se v čistě ženském line-upu představí berlínská DJka Ena Lind, ale také Češky MGDLN, Barbora nebo Kierastoboy.

Ani v Brně nebudou diváci a divačky ochuzeni o zahajovací party, a to stejně jako v Praze pod taktovkou Toma of Finland. Součástí večera bude kromě DJ Martina Hrdiny i vystoupení tanečníků z uskupení ArtFactory.

Na léta dospívání nechá 11. listopadu návštěvníky a návštěvnice vzpomenout party Sweet 18 v klubu Lemon, kde uslyší výběr těch nejlepších tanečních hitů z poslední doby. Na předposlední den je naplánován závěrečný ceremoniál festivalu. Večerem provede Lucie Brychtová a o hudbu se postará DJ Sestra. Pro odvážnější bude na místě i tatérka Jako Sen.


Diskuze o hudbě, filmu nebo popkultuře

Přednášky a diskuze letos proběhnou ve festivalové kavárně Patra. 4. listopadu se zde hosté mohou zúčastnit debaty Ženy na hudební scéně s Enou Lind a jejími českými kolegyněmi. Debata, kterou moderuje Mary C z Radia Wave, bude v angličtině a zároveň bude tlumočena i do znakového jazyka.

Následující den se zde od 13:00 koná oblíbený brunch, na který od 14:00 naváže diskuze se zástupci a zástupkyněmi spolku Trans*parent nazvaná Revoluce bude genderqueer. Mluvit budou o vztahu popkultury  a společenských změn v kontextu „transgender revoluce“.

Po osmi letech se na Mezipatra také vrací studenti a studentky FAMU. Po projekci krátkých filmů s queer tematikou pod názvem Queer as FAMU II následuje  6. listopadu od 20:00 i diskuze s jejich tvůrci a tvůrkyněmi.

7. listopadu se koná přednáška Hledání slov s odborným asistentem Evropské univerzity v Petrohradě Alexandrem Kondakovem o queer mediálním diskurzu v Rusku a roli antimodernity, která z queer identity vytváří nereálné přeludy.

12. listopadu, tedy již v Brně, se budou v ArtBaru konat Mezipatra Talks o roli médií v utváření obrazu LGBTQ+ komunity. 15. listopadu pak diskuze uzavře Open Space – Queer Gipsy v Muzeu romské kultury. Její tématem bude situace LGBTQ+ komunity v romské menšině.


Jedinačná inscenace, queer poesie i umění bondage

Jedním z hlavních lákadel pražského doprovodného programu bude i exkluzivní premiéra autorské inscenace Kjell Theøry 7. listopadu ve Venuši ve Švehlovce. Chicagský soubor ATOM-r v ní kombinuje texty matematického génia Alana Turinga a sto let starou hru Guillauma Appollinaira Prsy Tiresiovy.  Mezipatra ji uvedou ve spolupráci s Alfrédem ve dvoře/Motus.

Součástí Mezipater bude i vernisáž 90 prací umělců z platformy Transnational Queer Underground #TheGalleryProject. Akce se koná od 1. do 30. listopadu v kavárně Patra. Zde  se si pak mohou diváci a divačky odpočinout po filmovém maratonu na třech tématických chillout zónách. V pátek 3. listopadu zahraje cover verze světových hitů DJ Tytovíš, v neděli je připraven večer se sety inspirovanými přehlídkou krátkých filmů a v pondělí pak nejoblíbenější hity festivalového týmu.

Doprovodný program v Brně v ArtBaru zahájí vernisáž umělců Patrika Kiliána, Veroniky Šikulové, Lukáše Houdka nebo Jakuba Ra, která vychází z letošního festivalového tématu Sami za sebe. 13. listopadu se na stejném místě koná večer Queer Poezie, kde bude ze svých děl předčítat aktivistka Marie Feryna nebo básník Marek Torčík. Pro odvážnější se zde o den později koná i akce Umění bondage s riggerkou Ednou, která návštěvníkům a návštěvnicím představí oblíbenou BDSM praktiku.

Mezipatra myslí i na sportovní nadšence a nadšenkyně. 11. listopadu se v Brně mohou zúčastnit akce Zahřejte se během vol. 2 s běžkyní ultramaratonů Lindou Beniačovou. Pro single návštěvníky a návštěvnice je ten samý den připraven oblíbený Speed dating v metro-bar.cz. 17. listopadu se koná poslední doprovodná akce – taneční Waackový workshop v Mosilana Hub.


QFF Mezipatra 2017
Praha 2. – 9. 11.
Brno 10. – 17. 11.
ozvěny v regionech
www.mezipatra.cz

PRESS materiály a foto ke stažení:
https://mezimedia.capsa.cz
login: pressheslo: queer-osvobozuje

PR kontakt
Marie Barvínková
+420 774 835 661
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

FaLang translation system by Faboba