• V Brně v pátek skončí 18. ročník queer filmového festivalu Mezipatra.
  • Festival nabídl 65 filmů a 22 doprovodných akcí. Navštívilo ho 11 800 diváků a divaček.
  • Vítězem divácké ceny se stal snímek Na konci světa (God’s Own Country).

Praha, 16. listopadu 2017 – V Brně byl slavnostně zakončen 18. ročník queer filmového festivalu Mezipatra s tématem Sami za sebe. Mezipatra probíhala v Praze od 2. do 9. listopadu, 10. listopadu se pak festival přesunul do Brna, kde potrvá do 17. listopadu. Projekce více než šedesáti celovečerních a krátkých snímků navštívilo přibližně 11 800 diváků a divaček.

Součástí programu byly i doprovodné akce, například diskuze o ženách v hudbě či největší party festivalu PG-18 s účastí berlínské DJky Eny Lind. I brněnská část přinesla mnoho zajímavého – kromě filmů, výstav a workshopů například diskuzi Open Space: Queer Gypsy o romské LGBTIQ+ minoritě.


Divácká cena a další dvě ocenění

V rámci brněnského slavnostního zakončení byl dnes také oceněn film, který měl na festivalu největší úspěch u diváků a divaček. Cenu si letos odnesl britský snímek Na konci světa (God´s Own Country) o intimní lovestory farmáře a rumunského imigranta v nehostinném Yorkshiru. Snímek režiséra Francise Leeho bývá kritikou označován za jednu z nejdůležitějších filmových událostí roku, úspěch sklidil již po své světové premiéře na festivalu Sundance. Film bude od ledna příštího roku v české distribuci.

Dohromady Mezipatra rozdala tři ceny. Během závěrečného ceremoniálu v Praze 9. listopadu předala hlavní porota ocenění za nejlepší celovečerní film. Stalo se jím nezávislé drama Plážoví flákači (Beach Rats) režisérky Elizy Hittman. Snímek pojednává o mladíkovi Frankiem, který nudu a vnitřní nejistoty utápí v alkoholu, drogách a náhodném sexu se staršími muži. I Plážoví flákači budou k vidění v českých kinech, a to od března příštího roku.

Vítězem v soutěži krátkých snímků se stal srbský film Tranzice (Tranzicija) o postavě, která se před stěhováním do Spojených států rozhodne žít v souladu se svojí vnitřní identitou.


Festivalové ozvěny v regionech

Po skončení hlavní části následují již tradičně ozvěny v regionech. Letos proběhnou od 24. 11. do 25. 11. v Českém Krumlově a od 22. do 25. 11. v Olomouci a 12. prosince v Hradci Králové.


QFF Mezipatra 2017
Praha 2. – 9. 11.
Brno 10. – 17. 11.
ozvěny v regionech
www.mezipatra.cz

PRESS materiály a foto ke stažení:
https://mezimedia.capsa.cz
login: pressheslo: queer-osvobozuje

PR kontakt
Marie Barvínková
+420 774 835 661
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

FaLang translation system by Faboba