Je to venku! Odhalili jsme program letošního festivalu. Filmy letos budeme promítat online (více informací už brzy) a doprovodné události proběhnou fyzicky nebo online v závislosti na situaci (sledujte náš web pro aktuální informace). Vše, co jsme pro vás letos připravili, najdete v sekci PROGRAM. Výběr filmů se nese v duchu tématu ročníku „Zotavení“, které obrací pozornost k duševnímu a fyzickému zdraví queer komunity. Na co se můžete těšit?


Jedenáct celovečerních snímku soutěže, které jsou letos doplněny o dokumentární žánr, vyprávějí důležité příběhy o mladé gueer generaci, dynamice rodinných vztahů a vnitřním boji postav. Mezi nejočekávanější snímky patří podmanivá gay odysea Hic, která zobrazuje limity monogamie a chápe ji jako překážku k opravdové slasti. S hlavním hrdinou Sandrem divačky a diváci prožijí nespoutané sexuální fantazie pod spalujícím brazilským nebem. Provokativní snímek měl světovou premiéru na letošním Berlinale. Z jižní Ameriky pochází i další dva snímky. Lovec pojednává o možném nebezpečí na seznamovacích aplikacích. Drama Jedna z tisíce z argentinské chudinské čtvrti ukazuje rozvíjející se vztah dvou mladých dívek plný otazníků a sebepoznání. Zahajovacím snímkem festivalu bude německé coming-of-age drama Nic ve zlým.

mqff mezipatra2020 One in a Thousand Pic 1 1151092 1


Pochopení, empatie, nalezení vlastního hlasu, ale i bolestivý proces hojení šrámů. To je výběr z témat sedmi bloků letošní soutěže krátkých filmů. V hlavní i krátké soutěži letos poprvé budou soutěžit i dokumenty, které se vymykají tématem i perfektním zpracováním. Dokumentární sekce naopak představí triádu starších filmů, které připomínají klíčové momenty 20. století. Podmínkou úspěšného zotavení je porozumění minulosti. Tři dokumenty tak nahlížejí makroskopicky či skrze intimní výpovědi na milníky queer historie a jejich vliv na řešení problémů. Mnoho z nich totiž trvá dodnes, včetně diskriminace, chybějící rovnoprávnosti nebo stigmatizace členů LGBTQ+ komunity. Využijme pohled zpět k nastavení pravidel do budoucna. 

Snake


Retrospektiva letos připomene čtyři ikonické snímky queer kinematografie a prozkoumá, co se stane, když se člověk nechá uvěznit do sešněrovaných pravidel společenských rituálů. Ve zbrusu nové sekci  Na pomezí představíme polské kraťasy, dokument o reprezentaci lidí s handicapem i krátké queer pornofilmy nezávislých tvůrců nabourávající zkreslené masmediální představy o těle a požitku. Nastudujte si kompletní program letošního festivalu a těště se na listopad, kdy si budete moci vše promítnout online. Díky této změně, ke které nás dovedla současná situace, vám žádný film neutečne a konečně na Mezipatrech zhlédnete všechny snímky, které stojí za to vidět.

mqff mezipatra2020 It Is Not the Homosexual Who Is Perverse But the Society in Which He Lives Pic 2 1156692


A nepřijdete ani o doprovodný program, ať už bude ve virtuální podobě nebo tváří v tvář. Letos je nabitější než kdy dřív! Připravili jsme pro vás diskuze, industry program, workshopy a spoustu dalšího v Praze i Brně. Čeká vás např. workshop Transparentní čeština či diskuze Škola základ (queer) života a v Brně zas online moderované diskuze o coming outu Proč (ne)mlčíme nebo o queer identitě a jejím zobrazování ve filmové a seriálové tvorbě Netflix and Queer. Doufáme, že se maximum z událostí nich podaří zrealizovat tak, jak jsme si vysnili. 

proc NEmlcime

FaLang translation system by Faboba