Mezipatra

Jsme queer filmový festival organizovaný občanskými sdruženími Mezipatra a STUD Brno. Každoročně představíme kolem stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy a jejich tvůrce a tvůrkyně. Filmy oceňuje odborná porota v rámci prestižní mezinárodní soutěže mezinárodních filmů. Nedílnou součástí programu jsou doprovodné diskuze, přednášky, workshopy, výstavy a party. Hlavní část festivalu probíhá v Praze a Brně a formou ozvěn ve vybraných městech v ČR.


Queer osvobozuje

Co se vlastně skrývá pod pojmem queer? Do skupiny queer se vejdou všichni, komu jsou tradiční genderové kategorie těsné bez ohledu na sexuální orientaci nebo rodovou identitu. Queer osvobozuje od tradičního vnímání sexuálních a genderových identit založených na neměnných kategoriích muž/žena, heterosexuální/homosexuální.

submissions 2017


Mise

A proč to všechno děláme? Prostřednictvím queer programu a jeho reflexe dáváme lidem v České republice prostor pro objevování různorodosti genderových a sexuálních identit. Každoročně náš festival navštíví kolem 12 000 diváků a divaček, kterým se snažíme nejen rozšířit obzory, ale také nabídnout prostor pro setkávání a sebevyjádření. Mezipatra pomáhají porozumět vlastní identitě a významům, které se vážou k pojmu “queer”.


Zahraniční hosté

Do Prahy tradičně zveme filmové tvůrce a tvůrkyně a další významné osobnosti ze zahraničí, které dotváří nezapomenutelnou atmosféru festivalu. V minulosti nás navštívili významní režiséři jako Todd Haynes, John Cameron Mitchell, João Pedro Rodrigues nebo režisérka Monica Treut, dále pak první trans držitelka švédské ceny Guldbagge herečka Saga Becker nebo producent seriálu Transparent Rhys Ernst. Jako člen mezinárodní poroty nás loni svou návštěvou poctil kanadský režisér a fotograf Bruce LaBruce. Pravidelně hostíme odborníky a odbornice filmové kritiky, akademické sféry, publicistiky, hudby (v roce 2015 zpěvačku a hudební producentku Planningtorock), výtvarného umění nebo mezinárodní diplomacie.

Planning


Doprovodné akce

V průběhu roku organizujeme cyklus projekcí nazvaný Mezipatra Approved, který uvádí snímky z předchozích ročníků. Navíc se v srpnu účastníme festivalu Prague Pride, a to nejen v rámci průvodu městem, ale i skrze doprovodný program Identita ve městě, který zahrnuje letní kino a tematické diskuse.

34 min


Staňte se součástí Mezipater

Každý rok v našem týmu uvítáme dobrovolnictvo, které nám pomůže festival připravit a zajistit jeho hladký průběh. Mezipatra můžete podpořit i adopcí filmů nebo zakoupením festivalového merche. Všechni informace najdete v sekci PODPORA.

FaLang translation system by Faboba