Už několik let Mezipatra pořádají filmové projekce spojené se vzdělávacími besedami pro žáky*žákyně osmých a devátých tříd základních škol a studující středních škol. Staňte se součástí projektu, který můžete využít jako doplněk konkrétních vzdělávacích oblastí vymezených v Rámcovém vzdělávacím programu. Program můžeme uspořádat přímo u vás na škole ve třídě, nebo lze zvolit projekci v místním kině. 

PROGRAM VE TŘÍDĚ (odkaz s více informacemi ZDE)

90 min, projekce krátkého filmu (cca 20min) + diskuze a aktivity

Vybrat si můžete z 3 tématických bloků: 
1) Blok Coming out je zaměřen na téma sebepřijetí a sdělování druhým, kým jsme z hlediska naší sexuální orientace a/nebo genderové identity
2) Blok Buď sám sebou je zaměřen na gender, genderové stereotypy a představuje také intersex lidi
3) Blok Trans* je zaměřen na transgender identitu a jak lze vytvářet inkluzivní prostředí

PROGRAM V KINĚ (odkaz s více informacemi ZDE)

120 - 150 minut, projekce filmu (cca 90min) + diskuze

1) Rande na oko je příběh o dvou mladých queer lidí v Irsku koncem 20.století
2) Léto v Kreuzbergu vypráví o první lásce introvertní dívky z Berlína
3) Lola je dospívající trans dívka, která má komplikovaný vztah se svým tátou
4) Strachy v nás je film o životě umělce Daniela na křesťanském venkově v Polsku. Školní projekce probíhají po celý rok, datum promítání si můžete vybrat sami a přihlásit se můžete kdykoliv, s vašimi dotazy a poptávkou programu se obracejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

SMYSL PROJEKTU

Cílem je především osvěta v tématech genderové identity a sexuální orientace, poskytování relevantních informací a také osobních zkušeností. Jde nám o podporu queer studujících v žákovských kolektivech, o vyvracení přetrvávajících předsudků, posilování vzájemné empatie a respektu. Naším přáním je předat žákům a studentům možnost vnímat odlišnosti jakožto zdroj kulturního a společenského obohacení. Prostřednictvím projekcí navíc chceme žáky a studenty seznámit s kvalitní nezávislou filmovou tvorbou, a působit tak na jejich kultivaci skrze umění. Jak naše návštěvy probíhají? Přečtěte si reportáž Marcely Macháčkové, která shrnula své zážitky za rok 2019.


PROJEKT V ČÍSLECH

V letech 2018-2022 jsme projeli celou republiku a navštívili řadu škol ve velkých městech i lokality s nižší populací. Snažíme se, aby měl projekt dopad opravdu všude a aby pomohl budovat bezpečné školní prostředí pro mladé queer lidi. 

Kreslicí plátno 1

Kreslicí plátno 2

Kreslicí plátno 3

Kreslicí plátno 4


ORGANIZAČNÍ INFORMACE

Délka programu je 90 - 150 minut dle typu zvoleného programu (viz Program ve třídě/ Program v kině)Pro pražské školy pořádáme program ve spřátelených festivalových kinech, vstupné činí 100 Kč na studenta*ku a pedagogický doprovod má návštěvu zdarma. Besedy v regionech přímo u vás na škole probíhá za zvýhodněné vstupné 60 Kč na studenta/studentku a zdarma pro vyučující. Besedu zajišťují vybraní odborníci. Školní projekce probíhají po celý rok, datum si dle dostupnosti lektorů*lektorek vyberete sami a přihlásit se můžete kdykoliv.

Ochrana dětí
Mezipatra jako organizace pořádající programy a workshopy pro děti na témata gender a sexuální orientace vnímá ochranu dětí jako klíčovou hodnotu. Více o našich standardech ochrany dětí se dozvíte v naší Child protection policy zde.

IMG 20211116 123739


KONTAKTUJTE NÁS

Máte zájem se zapojit do projektu Mezipatra na školách? Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a rádi vám pošleme doplňující informace a vše s vámi domluvíme. Projekce probíhají po celý rok přímo u vás na škole nebo v rámci festivalu Mezipatra i v pražských kinech.

78297526 10160134530919572 5975778553738821632 n


Prague Pride, z.s. realizuje projekt OUT (č. 881931), financovaný z programu Evropské unie Práva, rovnost a občanství (2014 - 2020).

FaLang translation system by Faboba