Mezipatra z.s.
Sídlo: Francouzská 284/94, 101 00 Praha
IČO: 22755624
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Závěrečná zpráva za rok 2021 (pdf)

„Jsou festivaly, kde musíte být kvůli kariéře. Jsou festivaly, kam jedete a vzápětí je zapomenete. A jsou festivaly, které se vám dostanou pod kůži, kam se chcete vracet, a cítíte, že lidé, které tu zběžně potkáváte, se mohou stát vašimi přáteli. Mezipatra jsou přesně takovým festivalem." 
João Pedro Rodrigues, režisér, Portugalsko


"Mezipatra byla úžasná. Zapůsobila na mě jak celková organizace a kvalita vybraných filmů, tak skvělí lidé, kteří za festivalem stojí."
Rhys Ernst, režisér a producent, USA

rhys ernst01


„Filmový festival Mezipatra se stal respektovaným registrovaným partnerem ostatních filmových přehlídek, které se v České republice konají."
Václav Havel, bývalý prezident ČR


„Širokým záběrem aktivit, které zahrnují mezinárodní soutěže nových filmů, retrospektivy renomovaných tvůrců a mnoho diskusí a přednášek na specifická témata, nabízejí Mezipatra něco pro každého. To se odráží na různorodosti jeho publika"
Skadi Loist, Hamburg Lesbian and Gay FF


"Během posledních patnácti let jsem navštívil mnoho festivalů a nejvíce mě vždy nadchly ty, ve kterých se snoubí inspirativní výběr filmů a znalosti, nadšení a milý přístup organizátorů. Jako člen hlavní poroty 17. ročníku Mezipater jsem ke své radosti zjistil, že právě tuto definici dokonale splňují."
Karel Och, umělecký ředitel MFF Karlovy Vary

karel och


„Queer filmový festival Mezipatra se vyvíjí v nejdůležitější queer filmový festival v Evropě a už nyní je nejpřátelštější, nejprofesionálnější a nejprogresivnější." 
Benjamin a Dominik Redingovi, režiséři, Německo


„Nejlepší teplý festival na světě." 
John Cameron Mitchell, režisér, USA


"O Mezipatrech mluvíme jen v superlativech. Byla pro nás čest být jejich součástí a jednoznačně se zařadila mezi naše nejoblíbenější filmové festivaly."
Roberto F. Canuto and Xu Xiaoxi, režiséři, Španělsko a Čína

xiaoxi xu roberto canuto


„Filmový festival Mezipatra se právem stal stabilní součástí brněnské kulturní scény. Již deset let nabízí brněnskému publiku burcující filmy, které otevírají debatu o tématech lidské sexuality, genderových a jiných stereotypech. Ale nejen to, nabízí také potřebný prostor pro setkávání hetero- a neheterosexuálních diváků a divaček.” 
Martin Ander, někdejší náměstek primátora Statutárního města Brna


"Filmový festival Mezipatra se zařadil mezi moje favority, a to jsem v rámci svého turné navštívila skoro devadesát měst po celém světě. Je skvěle zorganizovaný a filmařům umožňuje navazovat důležitá přátelství. Festivalový tým patří mezi nejupřímnější, nejprofesionálnější a nejzábavnější lidi, se kterými jsem kdy pracovala. Rozhodně na ně nezapomenu." 
Nneka Onuorah, režisérka, USA

nneka onuorah


„Jsem přesvědčená, že Mezipatra představují zásadní přínos současné české kultuře, přičemž jejich význam je dvojí: jsou zároveň důležitým filmovým festivalem, který uvádí jinak nedostupné kvalitní a náročné filmy, a místem setkávání mladé české queer komunity. Taky umějí udělat zatraceně dobrou party!"
Cerise Howard, filmová publicistka, Sight and Sound Magazine, Austrálie


„Zásadní kvalitou Mezipater je jeho publikum. Jako filmař a distributor jsem byl na mnoha gay a lesbických festivalech a musím říct, že mladé, natož heterosexuální publikum na gay a lesbické filmy obvykle nechodí."
Hong Khaou, režisér, Velká Británie

25. queer filmový festival Mezipatra 2024

STATUT

 

Článek 1.

Queer filmový festival MEZIPATRA je specializovaný soutěžní filmový festival uvádějící filmy s gay, lesbickou, bisexuální, trans a queer tématikou. Festival má neziskový charakter a slouží k emancipaci sexuálních menšin v České republice a k propagaci kvalitních filmů s humanistickým obsahem.

Článek 2.

Festival MEZIPATRA se koná každoročně v Praze a v Brně. Některé filmové tituly jsou uváděny i v dalších městech České republiky v rámci “Ozvěn Mezipater“. Festival navazuje na dva ročníky české přehlídky filmů s gay a lesbickou tématikou „Duha nad Brnem“, které se konaly v letech 2000 a 2001. Spolupořadatelem a zakladatelem festivalu je STUD Brno se sídlem Bratislavská 31, 602 00 Brno, Česká republika.

Článek 3.

Festival MEZIPATRA pořádá zapsaný spolek Mezipatra se sídlem Francouzská 284/94, Praha 10, 101 00. 

Článek 4.

Festival MEZIPATRA je pořádán ve spolupráci se zahraničními kulturními instituty a zastupitelskými úřady i domácími kulturními institucemi a dalšími podobně zaměřenými filmovými festivaly.

Článek 5.

25. ročník festivalu MEZIPATRA se koná v Praze od 7. do 14. listopadu a v Brně od 15. do 22. listopadu 2024. Ozvěny festivalu se konají v dalších místech a termínech.

Článek 6.

Festival MEZIPATRA uvádí vybrané celovečerní a krátké filmy, hrané i dokumentární. Festivalu se mohou zúčastnit tvůrci z celého světa. Filmová díla mohou k festivalovému uvedení přihlásit tvůrci, producenti, distributoři a jiné právní subjekty. Účast na jiných festivalech není překážkou pro uvedení na festivalu MEZIPATRA. Filmy pro festival jsou vybírány organizačním štábem festivalu. Při výběru filmů je kladen důraz nejen na filmové zpracování, ale rovněž na humanistické vyznění filmu.

Článek 7.

Festival MEZIPATRA probíhá jako soutěžní přehlídka – filmy jsou hodnoceny mezinárodní porotou, studentskou porotou a hlasováním diváků. Na festivalu je udělena Cena pro nejlepší celovečerní film, Cena pro nejlepší krátký film a Cena diváků pro nejlepší celovečerní film. Do soutěže mohou být přihlášeny pouze filmy, které nebyly uvedeny v rámci uplynulých ročníků festivalu a které byly dokončeny v roce 2023 a později.

Článek 8.

Přihlášení do soutěže

Přijímané filmy (čtěte pozorně):
Filmová díla s gay, lesbickou, bisexuální, trans nebo queer tematikou
Filmová díla krátká, středometrážní a celovečerní
Filmová díla ze všech zemí
Filmová díla všech žánrů a typů
Filmová díla dokončená v roce 2023 a později
Filmová díla, která nebyla přihlášena na minulé ročníky festivalu

  • Přihlášení filmu je zdarma
  • Přihlášky jsou otevřeny od 12. února do 30. června 2024.
  • Přihláška na festival musí být spolu s náhledovým online odkazem či kopií díla na DVD doručena na adresu pořadatele nejpozději do 30. června 2024. Nosiče a jejich obaly musí být opatřeny názvem díla, jménem režiséra nebo režisérky a kontaktními údaji. Online náhled musí zůstat aktivní minimálně do 3. října 2024.
  • Pro přihlášení snímku do soutěže musí zájemce vyplnit přihlašovací formulář (ENTRY FORM - link níže).
  • Každé přihlášené dílo musí být opatřeno samostatnou přihláškou. Pořadatel přivítá rovněž jakékoliv informační materiály o filmu.
  • Pořadatel nehradí náklady na přepravu nosičů přihlášených děl zaslaných organizačnímu štábu. Nosiče budou na vyžádání zaslány zpět po skončení festivalu – pro jejich vrácení je nutné zaslat současně s přihláškou na adresu pořadatele 25,- USD na úhradu dopravy zpět.
  • Veškeré nevyžádané materiály se stávají součástí festivalového archivu. Účastník souhlasí s užitím česky otitulkované verze díla k neziskovým účelům (např. školní projekce).

Článek 9.

Účast v soutěži

Organizační štáb sdělí nejpozději do 7. října 2024 své rozhodnutí o zařazení do programu.

  • Fyzické či digitální kopie vybraných filmů musí pořadatel obdržet na svou adresu nejpozději 4 týdny před zahájením festivalu (do 10. října 2024) a to ve formátech schválených festivalem.
  • Filmy vybrané do soutěže nesmí být odvolány z programu festivalu. Producent nebo world sales společnost nesmí odvolat film z programu festivalu poté, co jeho uvedení oficiálně potvrdil.
  • Vybrané filmy v jiném než českém, slovenském nebo anglickém jazyce musí být opatřeny anglickými titulky a být vybaveny originální dialogovou listinou a jejím anglickým překladem. Účastník se pro potřeby překladu zavazuje pořadateli poskytnout finální verzi díla. Všechny uváděné cizojazyčné filmy budou překládány do českého jazyka.
  • Náklady na dopravu vybraných filmů hradí pořadatel výjimečně podle vlastního posouzení. Pořadatel je zodpovědný za nosiče filmů od okamžiku jejich převzetí do okamžiku odeslání zpět. V případě jejich poškození či ztráty mezi přijetím a odesláním hradí pouze náklady spojené s výrobou nového nosiče dle aktuálního ceníku výroby standardní kopie.
  • Pořadatel neplatí žádné licenční poplatky za filmy přihlášené do soutěže.
  • Pořadatel je oprávněn pro festivalový archiv pořídit jednu DVD kopii přihlášených a uváděných děl.
  • Od filmů zařazených do soutěžních sekcí nebo majících na festivalu premiéru se očekává, že budou ve svých propagačních materiálech používat logo festivalu.
  • Účastníci soutěže souhlasí s tím, že fotografie a úryvky z jejich děl vybraných do soutěže (maximálně v délce tří minut) mohou být pořadatelem použity ve sdělovacích prostředcích, na Internetu, v katalogu festivalu apod. za účelem prezentace festivalu a jeho programu.
  • V nejasných situacích nebo statutem nepředvídaných případech rozhoduje ředitel festivalu v souladu se zaměřením festivalu.

Článek 10.

Účast na festivalu předpokládá souhlas s tímto statutem.

Kontakt:

QFF Mezipatra, Francouzská 284/94, 101 00 Praha, Česká republika
e-mail (submissions): Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
e-mail (obecný): Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.mezipatra.cz
ENTRY FORM: https://vp.eventival.com/mqff/mezipatra2024

výstava k 10, výročí festivalu v kině Scala

Mezipatra, to je prostor, který není ani nahoře, ani dole. Ať už sejdete po schodišti či vyjdete nahoru, uprostřed se potkáte se sousedy v prostoru, který nepatří ani k jednomu bytu. Mezipatra nemají konkrétního majitele ani v něm neplatí jen něčí pravidla. V mezipatře jsou všechny rozdíly irelevatní, nezáleží, z kterého patra jste přišli. Prostě tu jste a buďte vítáni.


Když jsme se před jedenácti lety rozhodli uspořádat první český gay a lesbický filmový festival v moravské metropoli, netušili jsme, že se za pár let stane největší queer akcí v České republice. V rámci Duhy nad Brnem bylo tehdy představeno osm filmů a tři divadelní představení. Za deset let své existence festival nejen změnil název na výstižnější Mezipatra, ale i počet promítaných filmů a doprovodných akcí, navíc se rozrostl do 9 dalších měst a vlastně i za hranice republiky. V letech2007 a 2008 totiž proběhly festivalové ozvěny také v Bratislavě, ze kterých se vyvinul nynější Festival Inakosti Mezipatra se stala přirozenou součástí společenského dialogu o lidské pestrosti a to také díky tomu, že se asi polovina publika identifikuje jako heterosexuální. Podařilo se to, co je pro každou snahu o osvětu, otevřenost a vyváženost prioritní: Potkávají se různí lidé v jednom prostoru, neprobíhá tak jednostranná diskuze v jakémsi homoghettu.

mezipatra dragDnešních více než deset tisíc návštěvníků každý rok je důsledkem dobrovolnické práce desítek lidí, kteří festival organizují prostě proto, že v něm spatřují smysl. Přes zjevné finanční nedostatky se festivalovému týmu podařilo akci rozšířit i do Prahy a to už po dva roky od prvního ročníku. V roce 2005 už festival navštívilo osm tisícovek diváků, zúčastnili se zahraniční umělci, promítalo se téměř sedm desítek filmů a proběhlo dvacet dalších doprovodných akcí od divadelních představení přes scénická čtení a výstavy až po hudební produkce. V dalších letech ve festivalovém programu přibyly exkluzivní festivalové výstavy, panelové diskuze a rekordních patnáct divadelních představení v roce 2006. Tehdy se festival také prvně konal i v Českém Těšíně.

mezipatra barbara-hammer5Festivalové ozvěny postupně začaly těšit diváky i divačky také v dalších českých městech. V roce 2008 se festivalové ozvěny rozšířily do Olomouce, Českých Budějovic a Bratislavy. Mezipatra navštívil německý postmoderní režisér Rosa von Praunheim. Tehdejší ročník festivalu nesl motto „Život po...“ a představil tak osudy neokázalých hrdinů a hrdinek po změně pohlaví, po diagnóze, po ztrátě partnerky či partnera. Také v předchozích letech se festival věnoval konkrétním tématům. První tematický ročník proběhl v roce 2004 a zabýval se gay a lesbickým rodičovstvím, v roce 2006 byla hlavním tématem Puberta a o rok později poté, kdy vstoupil v platnost zákon o registrovaném partnerství Rebelie a buřičství. To proto, že jsme si uvědomili, že místní komunita celá léta prosazuje obraz leseb a gayů coby spořádaných občanů, kteří žijí stejně jako mainstreamová společnost a touží po stejných právech a institucích. Takový obraz bývá ale velmi omezený a vyčleňuje pankáče, anarchisty, genderové a sexuální experimentátory a vůbec každého, kdo nezapadá do norem „slušné“ společnosti tržní ekonomiky a monogamních soužití.

mezipatra john-cameron-mitchellV roce 2009 pak festival zaznamenal rekordní návštěvnost 12500 diváků. Mezipatra vstoupila do nového desetiletí změnou svého přívlastku z gay a lesbického festivalu na queer filmový festival. Díky změně přívlastku jsme dali více najevo to, co jsme chtěli od festivalu od začátku: Aby nebyl gay a lesbickým festivalem pouze pro gaye a lesby. Do pojmu queer se totiž vejdou všichni, komu jsou tradiční genderové kategorie těsné. Desátá Mezipatra se tak právě věnovala genderové problematice pod názvem Třetí světová válka pohlaví.


mezipatra jamu showTradiční retrospektiva byla věnována slavnému režisérovi Dereku Jarmanovi, který patří k předním představitelům britského filmu. Jarman byl také první veřejně známou osobou, která v Británii otevřeně prohlásila, že je HIV pozitivní. Jarmanovi byla věnována i úspěšná výstava s názvem The Other Kind of Blue.  Název výstavy byl vybrán coby reakce na legendární autobiografický film Blue, který Jarman natočil v době, kdy nakažený virem HIV pomalu ztrácel zrak. Na pozadí zářící modři projekce líčí Jarman své zážitky z terapie, evokuje útržky vzpomínek, vize podmanivé krásy i hrůzu z blížícího se konce. Součástí projektu The Other Kind of Blue byla rovněž díla českých a slovenských autorů Dariny Alster, Radima Labudy a Tamary Moyzes, reagující na Jarmanovu teatrální sensualitu, formální experimentátorství i jeho otevřenou politizaci gay tématiky. Festival osobně navštívil a v hlavní porotě zasedl James Mckay, producent řady Jarmanových filmů.

mezipatra 10letDesátý ročník přinesl také nesoutěžní blok Queer as FAMU, kde tvůrci osobně představili své filmy. Rok 2009 zaznamenal také obzvláště pestrý program výstav, který otevřela expozice fotografií Josefa Rabary, Jana Přibylského a Václava Kopeckého s názvem Tělo. Reakce na fotografie Jana Přibylského, která zachytil mužský a ženský genitál, ovšem byly natolik intenzivní, že část výstavy v brněnské kavárně její majitel nechal svěsit.  Barevná zpověď studenta Ateliéru fotografie z ústecké Univerzity J. E. Purkyně byla podle autora studií nahoty, ale i studu fotografovaných, fotografa i diváků. Autoři výstavy nicméně odmítli vystavovat pouze méně kontroverzní část expozice a rozhodli se celou výstavu přesunout do galerie ve Starém pivovaru.
Zlatým hřebem doprovodného programu ale byla přednáška v rámci pražské série Queer café jedné z nejvýznamnějších amerických teoretiček queer a genderových studií Jack Judith Halberstam.


mezipatra homolutionNa festival tradičně přijeli představit svá díla režiséři a režisérky z celého světa. Už od čtvrtého ročníku udělují nejlepším filmům ceny dvě mezinárodní poroty. Festivalové ceny vytvořil Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, renomovaný designér a vítěz prestižní přehlídky Designblok. (odkaz na obrázek). Znělky točili laureáti Ceny Jindřicha CHalupeckého Michal Pěchouček a Radim Labuda , Mark Ther je taky hvězda. Jan Kolář je top grafik (od X. ročníku, redesign a nové logo) a byl z nás nominovaný na Grand Czech Design a Louskáčka.Kromě obvyklých tří kategorií cen vyhlásila v roce 2009 navíc Mezipatra spolu s Gender Studies a Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva soutěž Filmem proti šikaně, do níž mohl kdokoliv poslat svůj krátký film pojednávající o homofobii a jejích projevech ve společnosti.

Jedenáctý ročník si vybral za hlavní téma Vysoké umění. Obsahový důraz spočíval na osobnostech výjimečných umělkyň a umělců, jejichž tvorba mimo většinových proudů významně obohatila a obohacuje queer kulturu. V loňském roce jsme zahájili spolupráci s Amnesty international a rozšířili festivalové ozvěny do Plzně. Zvláštní pozornost byla věnována filmům Matthewa Bourna, který odvážným a zcela novátorským způsobem transformuje klasická operní díla do moderní podoby charakterizované podmanivou vizualitou a queer estetikou.

mezipatra vernisaz-znelky 2patroTradiční retrospektiva Mezipater byla věnována americké umělkyni a pionýrce lesbického videoartu Barbaře Hammer. Ta je považována za průkopnici queer filmu – jako jedna z prvních filmařek ve Spojených státech se Barbara Hammer soustavně zaměřila na tabuizovaná témata spojená s ženskou tělesností a lesbickou sexualitou. Mezi její nejznámější snímky patří Dyketactics (1974) a Nitrátové polibky (Nitrate Kisses , 1992), první celovečerní dokument Barbary Hammer, ve kterém se prolínají obrazy čtyř gay a lesbických párů se záběry předtím neviditelné minulosti gayů a leseb. Její filmy byly prezentovány ve význačných světových galeriích včetně Muzea moderního umění v New Yorku, Centra Pompidou a Tate Modern.

Kromě filmových tvůrců přivítal festival zahraniční experty, kteří tradičně přednášeli v rámci série Queer Café. Byli jimi Lawrence Carter-Long, který mluvil o průnicích queer identit a života s postižením, a Harry M. Benshoff, člen hlavní poroty, s přednáškou o queer aspektech hororů.

mezipatra haynesKromě tematického zaměření každého ročníku patří k Mezipatrům také jedinečné kinopremiéry. V roce 2004 to byla španělská komedie Má matka je na holky, o dva roky později pak fenomenální Shortbus Johna Camerona Mitchella, který Mezipatra také navštívil a promítání se v pražském kině Světozor účastnil. Předloni jsme premiérově uvedli hned dva snímky. Americký film Kvílení, který je rekonstrukcí autentického rozhovoru s Allenem Ginsbergem a Imaginární lásky, režiséra, scénáristy i herce Xaviera Dolana, který okouzlil diváky na festivalu v Cannes svým předchozím filmem Zabil jsem svou matku.

V roce 2011 jsme na Mezipatrech přivítali hollywoodskou hvězdu režiséra Todda Haynese. Tématem bylo Cestování v čase a na cestu časem se vydala většina připravených snímků. Dvanáctá Mezipatra vyhrály rockerky z kultovní kapely, které se potkaly znovu po deseti letech. Kanadský film Trigger mezinárodní porota ocenila hlavní cenou pro brilantní dialogy i výstižný portrét lidí ve středním věku.

V přípravě...

Mezipatra

Jsme queer filmový festival organizovaný občanskými sdruženími Mezipatra a STUD Brno. Každoročně představíme kolem stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy a jejich tvůrce a tvůrkyně. Filmy oceňuje odborná porota v rámci prestižní mezinárodní soutěže mezinárodních filmů. Nedílnou součástí programu jsou doprovodné diskuze, přednášky, workshopy, výstavy a party. Hlavní část festivalu probíhá v Praze a Brně a formou ozvěn ve vybraných městech v ČR.


Queer osvobozuje

Co se vlastně skrývá pod pojmem queer? Do skupiny queer se vejdou všichni, komu jsou tradiční genderové kategorie těsné bez ohledu na sexuální orientaci nebo rodovou identitu. Queer osvobozuje od tradičního vnímání sexuálních a genderových identit založených na neměnných kategoriích muž/žena, heterosexuální/homosexuální.

submissions 2017


Mise

A proč to všechno děláme? Prostřednictvím queer programu a jeho reflexe dáváme lidem v České republice prostor pro objevování různorodosti genderových a sexuálních identit. Každoročně náš festival navštíví kolem 12 000 diváků a divaček, kterým se snažíme nejen rozšířit obzory, ale také nabídnout prostor pro setkávání a sebevyjádření. Mezipatra pomáhají porozumět vlastní identitě a významům, které se vážou k pojmu “queer”.


Zahraniční hosté

Do Prahy tradičně zveme filmové tvůrce a tvůrkyně a další významné osobnosti ze zahraničí, které dotváří nezapomenutelnou atmosféru festivalu. V minulosti nás navštívili významní režiséři jako Todd Haynes, John Cameron Mitchell, João Pedro Rodrigues nebo režisérka Monica Treut, dále pak první trans držitelka švédské ceny Guldbagge herečka Saga Becker nebo producent seriálu Transparent Rhys Ernst. Jako člen mezinárodní poroty nás loni svou návštěvou poctil kanadský režisér a fotograf Bruce LaBruce. Pravidelně hostíme odborníky a odbornice filmové kritiky, akademické sféry, publicistiky, hudby (v roce 2015 zpěvačku a hudební producentku Planningtorock), výtvarného umění nebo mezinárodní diplomacie.

Planning


Doprovodné akce

V průběhu roku organizujeme cyklus projekcí nazvaný Mezipatra Approved, který uvádí snímky z předchozích ročníků. Navíc se v srpnu účastníme festivalu Prague Pride, a to nejen v rámci průvodu městem, ale i skrze doprovodný program Identita ve městě, který zahrnuje letní kino a tematické diskuse.

34 min


Staňte se součástí Mezipater

Každý rok v našem týmu uvítáme dobrovolnictvo, které nám pomůže festival připravit a zajistit jeho hladký průběh. Mezipatra můžete podpořit i adopcí filmů nebo zakoupením festivalového merche. Všechni informace najdete v sekci PODPORA.

FaLang translation system by Faboba