Femag, 15.11. 2012

Téma již 13. ročníku akce, jejíž podtitul již čtvrtým rokem zní queer filmový festival, letos rozhodně neslibuje lacinou zábavu, a proto nezbývá než se přizpůsobit zběsilému tempu a absolvovat divokou jízdu poodhalující temná zákoutí moci, manipulace, šílenství. Nebojte, i tak se vaše lidskoprávní feministické srdce zatetelí a disciplinované tělo zvesela poskočí.

Zahřívací před-večer v HaDivadle po nezapomenutelném Víkendu (film získal uznání poroty i diváků v roce 2011) pokračuje tancem do rána s mottem „HaMBA beze studu", aby nalákal na oficiální páteční zahájení na Stadecu s jednou z mála komedií (samozřejmě mírně šílenou) Můj nejlepší den a následnou párty s „jemným úletem". Pro LGBTIQ komunitní scénu je snad zaznamenáníhodné, že na adopci úvodního filmu přispělo nově vznikající queer sdružení Masarykovy univerzity – QMU (čti „kvemu"), a můžeme tedy doufat v oživení stojatých teplých brněnských vod.

Mezipatrový artový maraton běží až do čtvrtka ve filmových sálech (malý i velký v Artu, Stadec), divadlem v Kabinetu Múz a diskusemi zejména v nově otevřeném Café Paradigma – ale i v přednáškovém sále Židovské obce.

Některé z letos uvedených snímků by dramaturgicky zapadly i do Jednoho světa, ať už je řeč o dokumentu o nenávistném tažení ugandských náboženských vůdců (podporovaných z USA!) proti gayům, lesbám i translidem ve snímku Říkejte mi Kuchu nebo o zachycení počátků aktivního boje za práva HIV pozitivních ve filmu Jak přežít mor. Pro pohled do historie gay aktivismu i do nělehkého každodenního života zajděte na Detlefa a pokud snesete chmurnější a realističtější verzi léčebny homosexuality než je roztleskávačka od Jamie Babbit, nahlédněte do církevního převýchovného tábora v Tohle je „Láska v akci" . Výčet dokumentů ani dokumentárních sérií tímto nekončí a každý/á z nich stojí za vidění.

 

Co se týče soutěžních hraných snímků, nezbývá než se zabydlet ve ztemnělých kinosálech. Tipy? V Praze prý bodovala v návštěvnosti nahá mužská těla, tedy filmy Neodcházej a Za zdmi: kromě drásavé závislosti lásky a festivalových cen otvírající i u nás téměř nezmapovaná témata, jako etnicita. Zenne z Turecka a Miláček z Indonésie by také mohly české kinematografii ukázat směr. Chilská Mapa zase může být lesbickým tahákem – nebo aspoň pro teoretické badatelky v oblasti porna nabídne možnost ztotožnění se s jednou z hrdinek, která je takto (akademicky) orientována. Ač je film psychologickým dramatem, avizuje humorný podtón. Podobně Místy oblačno bude pro Dot a Stellu (Thelmu a Louise v důchodovém věku), které prchají nejen před zákonem, ale i před snahou vnučky jedné z nich zavřít babičku do domova a zbavit ji nevítané „kamarádky". Že předivu moci lze se vzepřít a táhnout si po svém, ukazují Hlemýžďky. Ovšem sítě, osidla a svody jsou všude vůkol, a proto pozor na Jezero žen...

Série kraťasů – oblíbeného festivalového žánru – samozřejmě respektují téma též. Vedle poněkud off-topikově vyznívajících Balad o lásce, sexu a stylu tak zjistíme, že Kluci vedou chlapské řeči, shlédneme Sny superhrdinů nebo Pohádky pro zlobivé holky a spolu se zamilovanými páry si slíbíme Dont break maj hart, mrcho! Zjitřelé nálady skvěle doplní Ztracenci noci a Okouzlující podvodníci.

Mezi tématy diskusí jsou BDSM praktiky i s workshopem na výrobu pomůcek, perzekuce homosexuality v protektorátním Brně, ženy mezi kriminalitou a šílenstvím, domácí násilí v lesbických vztazích..., ale dozvíte se mimo jiné i proč má Batman bradavky. Divadelní múzy vám naservírují Punkovou marmeládu a Zlomatku, která chce svého homosexuálního syna „vyléčit stůj co stůj" (pozor, do 15 let nevhodné). Fotografická výstava Jana Duriny Those Girls zmapuje světoznámé vražedkyně a Look at me Gabriely Zikové a Antonína Pavlíka „ve snaze konfrontovat současné interaktivní umění, vědu a sociologii" možná nepříjemně zkonfrontují nás se sebou samými.

Proč ne? Na letošních Mezipatrech snad chybí už jen ztracená Foucaultova zpověď, takže škoda se nepřidat. Moc je všude kolem nás a šílenství jen krůček stranou do tmy podzimního večera. Nechme se ovlivnit, vtáhnout, nabít a ... (pozor: autorka tohoto textu neručí za výslednou manipulaci s ohněm).

Blog Mezipater čtěte zde!

FaLang translation system by Faboba