13. ročník MEZIPATER začíná zítra v pražské Lucerně
připravil TOTAL FILM 7. Listopad 2012
mezipatra začínají zítra

Total Film, 7.11. 2012

Už zítra začíná 13. ročník Queer filmového festivalu MEZIPATRA. Festival, který letos nese téma Moc, manipulace, šílenství otevře slavnostní zahájení v pražském kině Lucerna. Ceremoniál bude moderovat herečka Irena Kristeková z Národního divadla. Diváky čeká řada překvapení i neotřelý program. To samé slibuje i zakončení, naplánované na 14. listopad na stejném místě. Po pražské části se festival přesune do Brna (16. – 22. listopadu 2012). Poté proběhnou ještě ozvěny festivalu v Olomouci (22.11. až 24.11.) a v Ostravě (20.11. až 24.11.).

Mezipatra letos lákají na bohatý program. Kromě nespočtu projekcí (více než sto) se chystají párty, performance a přednášky. Snímky se představí v několika sekcích a v mezinárodní porotě zasednou například držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého Mark Ther či kočující filmová kritička Cerice Howard. Výsledky diváckého hlasování organizátoři oznámí na konci festivalu v Brně.

Mezi nejočekávanější filmy letošních Mezipater patří opus Xaviera Dolana Laurence Anyways, neodolatelná komedie Místy oblačno či strhující dokument o boji proti AIDS Jak přežít mor. Představí se ale i hity ze světových festivalů – film Neodcházej, který sbírá nadšené recenze po celé zeměkouli či vztahové drama Za zdmi.

S filmem Jak přežít mor dorazí jeden z nejlepších amerických novinářů David France, pro kterého je „Mor" celovečerním debutem. Sugestivní, drásavý a neotřelý dokument se vrací do 80. let, kdy „neznámá nemoc začne kosit zejména mladé muže jako mor".

Po celou dobu Mezipater bude Totalfilm.cz připravovat denní zpravodajství a několik recenzí na vybrané snímky, uváděné na letošní queer přehlídce.

FaLang translation system by Faboba