Festival Mezipatra 2012 se zaměří na šílence. Rýpnul si i do Klause
Do pražských a brněnských kin se vrací filmový festival Mezipatra, který se věnuje gayovské a lesbické tematice.

 

Topzine.cz, 8.11. 2012

Festival s pořadovým číslem 13 si vezme na paškál zkostnatělé instituce, manipulující celou společností.
Šílenci jsou všude kolem nás. Mezipatra vám naservírují ty nejlepší exempláře

Letošní Mezipatra nesou mnohoznačný podtitul Moc, manipulace, šílenství. Toto téma pořadatelé zvolili proto, že homosexuálové bývali označováni za nemocné a různí odborníci se snažili jejich šílenství léčit a manipulovat s nimi.

Informace o festivalu Mezipatra
Doba trvání: 8. až 14. listopad, respektive 16. až 22. listopad
Místo: Praha, kina Lucerna a Světozor, Brno, kina Art, Kryt a Stadec
Vstupné: 100 Kč, akreditace 490 Kč

„Letos si při sledování filmů budeme klást otázku: co bych v takové situaci dělal já? Kdybych měl smrtelnou chorobu a vláda mi říkala, že jako deviant si zasloužím zemřít. Kdyby mého spolužáka zavřeli do převýchovného tábora. Kdyby největší noviny otiskovaly fotky homosexuálů s výzvou je věšet," nastiňuje letošní program ředitel Mezipater Aleš Rumpel.

Třináctý ročník festivalu obsadí mezi 8. a 14. listopadem pražská kina Lucerna a Světozor a poté se přesune do Brna. Tam ale oproti loňskému roku nastala změna, promítání bude tentokrát probíhat v kinech Art, Kryt a Stadec, a to od 16. do 22. listopadu.

Festival dnes večer zahájí snímek Místy oblačno, vyprávějící příběh lesbického páru, který se rozhodl na stará kolena vzít. Jenže u nich doma tento sňatek není legální, takže prchají do Kanady a po cestě nabírají sexy kovboje. Mezi další očekávané filmy patří drama o AIDS Jak přežít mor nebo příběh transsexuála Laurence Anyways.
Mezipatra provokují i Klause

Tým Mezipater ale neorganizuje jen filmový festival. Nedávno na sebe upozornil akcí Řekni to Klausovi, která vyzvala lesbickou a gayovskou menšinu, aby se vyfotili s nějakým pěkným vzkazem pro našeho prezidenta. Účastníci Klause provokovali hláškami jako „Nebojte se, nikdo neví, že jste gay" nebo „Taky mám ráda letušky".

Z nejlepších fotek pak tým Mezipater sestavil kalendář, který slavnostně předal v jeho kanceláři na Hradě. Nikoho asi nepřekvapí, že se prezident k osobnímu převzetí nedostavil.

FaLang translation system by Faboba