A ZASE TA MEZIPATRA... HURÁ!
08.11.12 / Martin Hradecký

ELLE, 8.11. 2012

Je listopad, venku pošmourno a vy určitě máte nutkavou potřebu vidět dobrý film a zároveň si užít společenského života. Právě pro vás tu je queer filmový festival Mezipatra, se štědrým doprovodným programem, bez ohledu na pohlaví a vaši citovou orientaci.

Týdenní (nejen) filmový maraton odstartuje jako obvykle dnes ve 20.00 v pražském kině Lucerna, kde bude po slavnostním zahájení promítnuta road movie o dvou postarších lesbách a jednom striptérovi Místy oblačno. Následovat bude večírek, kde vám k poslechu a k tanci zahrají Urxin Sisters. Přijďte určitě, tohle bývá hodně veselý a zábavný mejdan!

Z pátečního programu s datem 9. listopadu pro vás vybíráme drama Za zdmi (20.30, Lucerna). Vypráví o Paolovi, který tak trochu neví, jestli víc miluje svou partnerku, nebo barmana, který se o něj jednou kamarádsky postaral, aby pak cit mezi nimi propukl zcela nekontrolovatelně. Film byl letos s velikým ohlasem uveden na festivalu v Cannes, což je rozhodně více než pádný důvod jej vidět na Mezipatrech. A protože bude pátek, nechoďte po něm domů, ale do hotelu Fusion v Panské ulici, v jehož otáčivém baru bude probíhat party pod taktovkou Mušnuly aneb největšího objevu hudební queer scény za hodně dlouhou dobu.

Hra_na_plac_3

I sobota 10. listopadu pro vás má svá lákadla. Před jedním z vrcholů 13. Mezipater se rozehřejte Mým nejlepším dnem, lesbickou veselohrou o dispečerce a motorkářce uváděné v 18.00 opět v Lucerně, a pak rozhodně zůstaňte do 20.30 na třetí celovečerní film všemi zbožňovaného Xaviera Dolana Laurence Anyways. Už teď je jasné, že minimálně ten večer se o ničem jiném nebude v Praze mluvit víc. Dolan se stopáží, scénářem i výpravou odvázal mnohem více než ve svých předchozích filmech, a i když v Laurencovi mírně slevil ze svého už typického autorského rukopisu, přesto jde stále o film velmi výrazný, velmi zábavný, a především velmi emotivní. A pokud vám bude připomínat raného Almodóvara? Naprosto v pořádku.

Co po filmech? Na party!

Kromě toho pro vás Mezipatra na sobotní večer nachystala svou hlavní party. Až do rána se ve vinohradském Paláci Illusion bude tancovat v hříšně svůdných rytmech večírku Paris Burns, který začíná ve 21.00 promítnutím kultovního, leč málo vídaného dokumentu Paris Is Burning o newyorské tak trochu jiné hudební scéně 90. let. Ty jo, co když přijede Madonna naživo předvést Vogue?!

Pro další dny (pražská Mezipatra trvají do středy 14. listopadu) se spolehněte při výběru z festivalového katalogu na vlastní vkus a šťastnou ruku, sáhnout vedle stejně prakticky nemůžete. My si vás dovolíme ještě upozornit na středeční slavnostní zakončení. Po předání cen se s vámi přehlídka rozloučí ve velkém stylu – slavnou a oscarovou Hrou na pláč, která sice spatřila světlo filmového světa už v roce 1992, ale z její intenzity a naléhavé tajemnosti čas neubral naštěstí ani zbla. Pokud jste ji nepochopitelnou náhodou dodnes ještě neviděli, berte naše doporučení jako rozkaz.

Od čtvrtka 15. 11. se program festivalu přesouvá do Brna, kde si ho můžete užít až do 22. 11.
Veškeré další informace o pražském programu i o tom, kam se po své pražské části Mezipatra postěhují, najdete na www.mezipatra.cz

FaLang translation system by Faboba