• 24. ročník QFF Mezipatra představí celkem 69 snímků včetně těch, které bodovaly na prestižních festivalech v Cannes, Benátkách, Locarnu nebo Berlíně.
  • Řadu z nich přijedou do Prahy uvést samotní tvůrci*tvůrkyně.
  • Mezi očekávané hosty patří Diego del Río, Fabian Stumm, Gaël Lépingle či Hannes Hirsch.

Filmového festivalu Mezipatra se tradičně účastní filmaři i filmařky z celého světa. I letos se tak můžeme těšit na zajímavé hosty*hostky, kteří osobně představí své snímky a budou k dispozici pro divácké dotazy po projekcích nebo na diskuzích v rámci doprovodného programu. 

Jedním z takových hostů je režisér a autor jedinečného snímku Všechno to ticho (Todo el silencio) o vyrovnávání se se ztrátou sluchu, Diego del Río. Zajímavostí je, že kromě divadelního a operního režiséra je také učitelem herectví. Režíroval nebo přeložil více než 30 inscenací významných mexických a světových autorů. V roce 2021 získal cenu METRO za autorský projekt Coordenadas Sutiles v kategorii nejlepší divadelní projekt uvedený v digitální podobě.

Svůj celovečerní debut osobně v Praze představí také Fabian Stumm. Všestranný talent s hereckou průpravou vystupoval na jevištích renomovaných scén, jako jsou HAU Berlin nebo Tate Modern London. Ve svém snímku Co po nás zbyde (Knochen und Namen) dokonce ztvárnil jednu z hlavních postav.

O cenu v soutěži celovečerních filmů se utká také francouzský filmař Gaël Lépingle s dramatem Kluci z venkova (Des Garçons de province). Gaël svou celou kariéru přebíhá mezi dokumentárním a hraným filmem, což ukazují výhry jeho snímků ve francouzské soutěži na FID Marseille – poprvé s dokumentem Julien a podruhé se svým fikčním filmem The Time of the Pirates.

S letošní sekcí Queer Mixér se pojí další vzácný host – Hannes Hirsch. Snímek Po Proudu (Drifter), který měl premiéru na Berlinale, je jeho celovečerním debutem. Hirsch studoval režii na filmové škole Filmarche v Berlíně. Jeho středometrážní film Beach Boy se promítal na mnoha festivalech a vyhrál cenu za nejlepší film na festivalu Achtung Berlin. V roce 2009 založil spolu s Diemo Kemmesiesem produkční společnosti Milieufilm.

Výzvy krátkometrážní formy představí v rámci doprovodného programu Queering the Industry režisérstvo nejvýraznějších snímků této kategorie během unikátního nedělního brunche v Kavárně Langhans. Těšit se můžeme i na panelovou diskuzi Making Queer Movies Matter: Distribution Insights, debatu ​​Queer & Able: Portraying Disabilities in Cinema a přednášku Artists' Insights: Navigating the Future of Queer Cinema. Scházet nebude ani hlavní  party 4. 11. v Planetě Za s headlinerkou Violet. O zakončení pražské části festivalu se postará trio DJs popová hvězda Princezna Víčko z viah, Pablo Gardú a Vitaminu Nill Garçon.

Brněnská část festivalu začíná 10. 11. v kině Art zahajovacím večírkem a vystoupením drag queen Ivory Divine. Doprovodný program nabídne talkshow V tranzu Lenky Králové a diskuzi Péče o duši, kterou povede výzkumnice a psycholožka Marcela Macháčková a výzkumný pracovník z NUDZ Michal Pitoňák. Velké finále bude na vlně disca Noc svobody ve Flédě s DJs  KISTENN, Juan disc, Vojtik, VIET B a A:TARRO YAN.

V hlavní porotě Mezinárodní hlavní soutěže letos zasedne Zita Hosszúová, manažerka Kina Lumière v Bratislavě a ředitelka Filmového festivalu inakosti. Dále Stefan Schweigler, teoretik médií, queer a kulturních témat v Centru pro interdisciplinární výzkum stárnutí a péče na Univerzitě ve Štýrském Hradci v Rakousku, a Jakub Mróz, ředitel distribuční společnosti Tongariro Releasing se zaměřením na LGBTQ+ filmy v Polsku. Jakubl svůj celovečerní debut Slon (Słoń) osobně uvedl loni na Mezipatrech a vyhrál Cenu za nejlepší nízkorozpočtový film na Festivalu polských hraných filmů v Gdyni.

Nejlepší krátkometrážní film vybere studentská porota zastoupená Valerií Coufalovou, Lukášem Valíškem a Světlanou Malinovou.

Zástupci*kyně soutěže krátkých snímků:

Abel Rubinstein - Mars (Opravdu po svém) - Velká Británie 
Ivana Hucíková - House of Velvet (Srdečné pozdravy z Evropy) - Slovensko
Leandro Goddinho, Paulo Menezes - Super, top, ideál (Srdečné pozdravy z Evropy) - Německo              
Philip Embury - Rok ovesného latte (Rozkoš z análů podivností) - USA
May Ziadé - Neo Nahda (Milovat bolí) - Velká Británie
Francesco Manzato - Letizia (Milovat bolí) - Itálie
Tam Dan Vu - Bezesná noc (Nauč mě lítat) - Kanada
Xinyi Cao - Hrátky na rodinu (Rozkoš z análů podivností) - Čína


Více informací na: www.mezipatra.cz. O novinářské akreditace si můžete zažádat na linku zde.

FaLang translation system by Faboba