• Queer filmový festival Mezipatra s tématem Na rozcestí uvede letos celkem 69 hraných i dokumentárních filmů s LGBTQ+ tématy.
  • Zahajovacím ceremoniálem v kině Lucerna provedou Ivana Veselková a Zuzana Fuksová z pořadu Buchty Radia Wave.
  • Filmem, který otevře letošní festival, bude italská lovestory Ohňostroje (Stranizza d'amuri).

24. ročník Mezipater svým tématem Na rozcestí vypráví o životních křižovatkách, na kterých chybí jasné směrovky pro hrdiny*hrdinky letošních filmů. Celkem se v programu představí 69 hraných, dokumentárních i krátkých filmů. 

“Startovní linie je pro queer lidi jiná než pro většinu – musíme nejprve objevit a uvědomit si, kým doopravdy jsme. Pro většinu z nás pak následuje coming out u našich nejbližších a potom každý další coming out během celého našeho života. Mezipatra se letos ocitají na Rozcestí a já jsem společně s týmem moc rád za to, že se můžeme vydat tou správnou cestou. Zatím aspoň filmově,” říká ředitel festivalu Pavel Bicek. “ Osobně se moc těším na film Míjení o netradičním milostném trojúhelníku se skvělým Benem Whishawem. Úžasná je i dokumentární sekce, která originálním způsobem ukazuje nejrůznější společenské problémy a témata. Třeba takový dokumentární snímek M jako matky o cestě k mateřství, která je trochu jiná než běžně.”

Součástí Mezipater je také bohatý doprovodný program. Za zmínku určitě stojí sekce Queering the Industry, která umožní nahlédnout do fungování filmového průmyslu. O své postřehy se podělí řada profesionálů*profesionálek z ČR i zahraničí a chybět nebudou ani významní hosté festivalu. Letos Mezipatra navštíví mexický režisér Diego del Río, německý herec a režisér Fabian Stumm, francouzský filmař Gaël Lépingle a režisér Hannes Hirsch.

Zahajovací ceremoniál proběhne ve čtvrtek 2. listopadu v kině Lucerna. Večerem provede sehrané moderátorské duo Buchty z Radia Wave Ivana Veselková a Zuzana Fuksová. Na jejich úvod naváže projekce italského snímku Ohňostroje (Stranizza d'amuri), příběh podle skutečných událostí o lásce dvou mladíků na Sicílii v 80. letech.

Po skončení filmu se mohou diváci*divačky přesunout do nedalekého klubu Swim na zahajovací party Technicolor

FaLang translation system by Faboba