• Mezipatra rozdala ceny nejlepším filmům 24. ročníku festivalu na slavnostním ceremoniálu v kině Lucerna.
  • Vítězem hlavní ceny poroty se stal jihokorejský celovečerní snímek Paví tanec (Gong-jak-sae) režiséra Sung-bin Byun. Studentskou porotu zaujaly krátké filmy Bezesná noc (Nuit Blonde) a Neo Nahda.
  • Celkem se na festivalu s tématem Na rozcestí představilo 69 snímků celovečerních a krátkých snímků. Součástí programu byly i doprovodné akce a Q&A s mezinárodními hosty.

Ve středu 8. listopadu proběhlo slavnostní zakončení 24. queer filmového festivalu Mezipatra, který představil celkem 69 snímků. Během ceremoniálu v kině Lucerna byly uděleny ceny nejlepším filmům.

Cenu hlavní poroty pro nejlepší celovečerní film získal snímek Paví tanec (Gong-jak-sae) režiséra Sung-bin Byun:

“Film nádherně nabourává často až příliš snadno zjednodušované binární systémy: jako třeba dvojice odmítnutí a přijetí, města a venkova, moderního a tradičního, hanby a hrdosti. Propojuje tradiční rituály s moderní queer kulturou (tanec, make-up, módu) a jejich prostřednictvím se zamýšlí nad univerzálními prožitky truchlení a odpuštění. S jemným humorem a sebevědomou trans protagonistkou se vydává za hranice konvenčních narativů o boji s vlastní identitou. Namísto toho zobrazuje mnohovrstevnatost queer identity a představuje queer hrdinku, která může být inspirací pro svou rodinu, přátele i společnost."

Film získal cenu Watcha Award na Busan International Film Festival a představitelka Hae-jun byla oceněna porotou festivalu L.A. Outfest za nejlepší herecký výkon.

Zvláštní uznání udělila porota brazilsko-francouzskému snímku Pravidlo 34 (Regra 34):

"Je to velice silné ženské volání po svobodě a spravedlnosti. Film toho provokativně dosahuje prostřednictvím mnoha rozličných vrstev, díky kterým je rozlišení mezi veřejným a soukromým proměnlivé. Prozkoumává hranice konsensuálního násilí, kontroly a využívání moci a staví je do kontrastu se zneužíváním a nekonsensuálním domácím násilím. Spolu s pozoruhodnými hereckými výkony a překrásným zobrazením bisexuálnch postav inspiruje k reflexi dnešního světa."

Cenu studentské poroty pro nejlepší krátký snímek získal kanadský film Bezesná noc (Nuit Blonde):

“Film pokládá na stejnou rovinu touhy lidí žijících s poruchou autistického spektra. Pracuje přitom s žánrovými konvencemi na rovině estetiky i dynamiky vztahu dvou mužů z různých světů, aniž přitom spadá do klišé, naopak se drží v citlivě realistické rovině.”

Zvláštní uznání si odnesl krátký film Neo Nahda režisérky May Ziadé z prostředí Káhiry ve 20. letech. 

Ceny pro slavnostní ceremoniál připravilo designové studio DECHEM. 

V pátek 10. listopadu se festival přesouvá do Brna, kde pokračuje až do 17. listopadu, kdy bude na slavnostním zakončení udělena také divácká cena.

FaLang translation system by Faboba