Součástí programu 19. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra budou kromě celovečerních hraných filmů tradičně i dokumenty. Letos jich můžete zhlédnout celkem pět z Evropy a USA. Jaké to jsou?

„Letos jsme se zaměřili spíše na osobní intimní dokumenty. Ty nenabízejí výklady důležitých událostí dějin, ale spíše sondy do mezilidských vztahů, případně zpracovávají velká témata z perspektivy jednotlivce,” říká programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová.


Hrdinkami francouzsko-německého snímku Život na hraně jsou Teri a její přítelkyně Tiahna, které svádí boj s chudobou, bezdomovectvím a drogami v ulicích Los Angeles. Snímek kritizující americký sociální systém i přístup tamější policie měl premiéru na letošním Berlinale v sekci Panorama.
Game Girls

Limity vlastního těla zkoumá dokument Dohoda s vesmírem. Jason a Tracey touží po vlastním dítěti, jenže umělé oplodnění dlouho nevychází, a u Tracey je navíc diagnostikována rakovina. Rozhodnou se proto, že dítě odnosí trans muž Jason. Autobiografický snímek je složen pouze z videí, které oba protagonisté natáčeli po dobu deseti let.

Další dokument s trans tematikou Vlastní silou sleduje osudy čtyř mužů, kteří se chtějí zúčastnit jediné kulturistické soutěže pro trans muže na světě. Debut amerického spisovatele a scenáristy T Coopera získal cenu pro nejlepší dokument na festivalu Outfest.
Man Made

Holandský film Genderblend je příběhem pěti mladých lidí, kteří se necítí být ani ženami nebo muži. Režisérka Sophie Dros nabourává zažité představy o binárním genderovém rozdělení a zaměřuje se na oslavu lidské individuality.

Zábavnou sondou do historie lesbického filmu je americký dokument Lesby, kamera, akce!. Ten pojednává o ikonách lesbické kinematografie od 70. let na základě výpovědí samotných tvůrkyň i filmových ukázek.

FaLang translation system by Faboba