• V programu 23. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra se letos sešlo několik snímků, které představí zkušenost queer lidí ve východní Evropě.
  • Mezi ně patří například reprezentanti Polska: drama Strachy v nás (Wszystkie nasze strachy) podle skutečných událostí, dokument Boylesque o dlouhém životě jedné legendární drag queen nebo lovestory Elefant (Słoń) z polského venkova.
  • Festival uvede také výběr krátkých filmů Ukraine Is Queer přinášející unikátní svědectví queer lidí během hrůz války a studentskou tvorbu Queer as Film Schools.

Letošní Mezipatra zprostředkují zkušenost queer lidí z východní Evropy. V hlavní soutěží ji reflektuje například snímek Strachy v nás (Wszystkie nasze strachy) odehrávající se v polské vesnici. Hlavní hrdina Daniel ja umělec a gay. Kvůli kombinaci, která se v jeho okolí úplně nenosí, se proto raději drží v ústraní. Status quo ale naruší tragická smrt dívky… Drsné drama podle skutečných událostí natočili režiséři Łukasz Ronduda a Łukasz Gutt, kteří již se snímkem ovládli Festival polských hraných filmů v Gdynii.

3 1167996

V polské vesnici žije i Bartek, hrdina filmu Elefant (Słoń). Sám se zde stará nejen o vlastní maminku, ale i celou farmu. Ve volných chvílích navíc pracuje za barem. Každodenní rutinu zboří až příjezd o něco staršího Dawida. Režisér a scenárista Kamil Krawczycki vykresluje intimní a jemný portrét rozkvétajícího vztahu, proměnlivých identit a překonávání osobních trablů v sebevědomém, osobitém stylu. Za svůj celovečerní debut obdržel cenu na filmovém festivalu v Gdyni.

I dokument Boylesque se odehrává v Polsku. Ukazuje život svůdné drag queen Lully La Polaca, která na polských pódiích tančila daleko dříve, než RuPaul vůbec nasadil paruku. A navzdory osmdesátce neztrácí své kouzlo ani dnes. Vtipný, jemný, ale zároveň přímý dokument vypráví inspirativní příběh výjimečného člověka a milovníka šminek, který se za žádných okolností nevzdává svého mladistvého životního stylu ani ideálů. Zvláštní pozornost si zaslouží blok krátkých snímků z Ukrajiny, které do programu vybral letošní porotce Bohdan Zhuk z kyjevského festivalu Molodist. Čtyři příběhy bloku Ukraine Is Queer přinášejí unikátní svědectví queer lidí, kteří i přes hrůzy války neztrácejí naději a odvahu hledat smysl života.

pride 2

Česká a slovenská tvorba je zastoupena v bloku studentských krátkých filmů Queer as Film Schools. Vyspělé snímky vyprávějí o identitě, překračují hranice binárního vnímání genderu a řeší nekonformitu a sociální úzkost, které neřeší jen dospívající. A v duchu letošního tématu tento blok vybízí k odvaze menit svět a být sám*sama sebou.

Více informací na: www.mezipatra.cz.

Kontakt pro média
Karolína Poliaková
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
+420 734 111 409

FaLang translation system by Faboba