V rámci offprogramu v ArtBaru: Druhý pád nám dnes od 18:00 zaplní místnost malého sálu čtení Queer poezie autorek Marie Feryny a Michaely Horynové a autora Marka Torčíka.

Marie Feryna je známá zejména jako publicistka, překladatelka, aktivistka, ale též i jako básnířka (sbírka Před setřením). Marie je členkou hudebně improvizační skupiny Krajní levice a spolu s Dominikem Zezulou a Janem Těsnohlídkem je součástí noise poetry projektu Yöllä, nedávno debutujícím albem Čtyři tváře města.

Michaela Horynová se projevuje zejména jako básnířka, ekofeministka a hlasatelka krás hnusu. Kromě toho, že absolvovala žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně, absolvovala zde také genderová a environmentální studia. Své básně stihla publikovat například v časopisu Host, Weles, Partonyma či ve slovenském Romboidu a iLeGaLiTu. V roce 2014 se stala laureátkou Literární soutěže Františka Halase. V rámci této Literární soutěže zároveň získala Zvláštní ocenění Klementa Bochořáka, díky němuž se jí v prosinci 2015 podařilo vydat svůj básnický debut V zahradách.

Třetím přednášejícím na dnešním komorním setkání je Marek Torčík. Tento mladý talent žije v Praze, kde studuje anglofonní literaturu. Svoji tvorbu, zejména básně a prózu, se mu podařilo publikovat časopisecky, a to v časopisech Host či Tvar. První básnickou sbírku s názvem Rhizomy vydal v roce 2016 v rámci edice LSFH. Ve své tvorbě se zabývá zejména vztahem jazyka ke světu a světa k jazyku. Ve svých dílech chce zachytit jazyk jako něco, co dokáže nejen popisovat, ale zároveň i definovat a utvářet jaký svět skutečně je. Používá jazyk jako prostředek pro definování sebe sama.

FaLang translation system by Faboba