• 23. ročník QFF Mezipatra představí 71 snímků. O hlavní cenu poroty se utká deset celovečerních filmů z celého světa.
  • Mezi očekávané filmy patří izraelské sociální drama Slušný občan (אזרח מודאג), francouzský surreálný hit z Cannes Pět ďáblů (Les Cinq diables) nebo blok krátkých filmů Ukraine Is Queer.
  • Festival proběhne 3.–⁠10. listopadu v Praze a 11.–⁠18. listopadu v Brně. Výhodné festivalové permanentky jsou stále v prodeji. 

23. ročník queer filmového festivalu Mezipatra si klade za cíl Prolomit ledy. Téma odkazuje k vystoupení z komfortní zóny a k odvaze, která je nutná pro překonání vlastního stínu. To se daří hrdinům*hrdinkám celkem 71 snímků, které budou k vidění v Praze a Brně.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne 3. listopadu od 19:00 v kině Lucerna. Na programu je izraelské drama Slušný občan (אזרח מודאג) o individuální odpovědnosti v kontextu západního liberalismu. Vypráví o mladém páru, který je svědkem neopodstatněné a rasově motivované policejní brutality. Harmonický vztah a idealizované představy o společnosti se začínají drolit pod rukama.

Concerned Citizen 1.4.26Idan Haguel PhotoGuy Sahaf min

Horkým kandidátem na hlavní cenu poroty je francouzský snímek Pět ďáblů (Les Cinq diables), který byl uveden v Cannes. Magický příběh vyprávěný pohledem dívky s nadpřirozenými schopnostmi se dotýká tématu rodinných tajemství a přitažlivosti, která neztrácí na síle ani po dlouholetém odloučení. V hlavní roli zazářila Adèle Exarchopoulos známá ze snímku Život Adèle.

Pět ďáblů

Do Jižní Ameriky se podíváme s inspirativním filmem Paloma. Stejnojmenná hrdinka touží po tradiční svatbě v kostele, což jí není vzhledem k genderové indentitě umožněno. I přes vzrůstající pochyby partnera a bezcitné jednání místních lidí statečná Paloma neztrácí naději. Obdivuhodný příběh vybízí stejně jako téma festivalu k odhodlání jít si za svým snem.

Paloma komprese min

Debut rakouské režisérky Clary Stern Na tenkém ledě (Breaking the Ice) nás z prosluněné Brazílie vezme do zimní haly, kde o hlavní hrdinky narážejí o mantinely i trápení z první lásky. Mouhou dvě postavy s tak odlišným pohledem na svět najít společnou řeč? Odpověď nabídne coming-of-age snímek, který ukazuje, že výzvy dospívání nejsou zas tak vzdálené tomu, co prožíváme v každém věku.

mqff mezipatra2022 breaking the ice pic 1 0 1673537

Žánrově rozmanitá soutěž uvede celkem deset snímků, které patří k tomu nejlepšímu co osučasná queer kinematografie nabízí. Součástí letošního programu jsou dále dokumenty, retrospektiva, distribuční filmy značky Queer Kino, krátkometrážní soutěž nebo bohatý doprovodný program. Zvláštní pozornost si zaslouží především blok krátkých snímků z Ukrajiny, které do programu vybral letošní porotce Bohdan Zhuk z kyjevského festivalu Melodist. Čtyři příběhy bloku Ukraine Is Queer přinášejí unikátní svědectví queer lidí, kteří i přes hrůzy války neztrácejí naději a odvahu hledat smysl života.

Celý program a informace o výhodných permanentkách najdete na stránkách festivalu:
https://www.mezipatra.cz/.

MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ CELOVEČERNÍCH FILMŮ

BLUDIČKA (Fogo-Fátuo) – João Pedro Rodrigue – Francie, Portugalsko, 2022
DENÍKY BLÍZKOSTI (El Apego) – Valentín Javier Diment – Argentina, 2021
EISMAYER – David Wagner – Rakousko, 2022
KOLOTOČ (Calcinculo) – Chiara Bellos – Itálie, Švýcarsko, 2021
NA TENKÉM LEDĚ (Breaking the Ice) – Clara Stern – Rakousko, 2022
PALOMA – Marcelo Gomes – Brazílie, Portugalsko, 2022
PĚT ĎÁBLŮ (Les Cinq diables) – Léa Mysius – Francie, 2022
PŘES ČÁRU (Los Agitadores) – Marco Berger – Argentina, 2022
SLUŠNÝ OBČAN (אזרח מודאג) – Idan Haguel – Izrael, 2022
STRACHY V NÁS (Wszystkie nasze strachy) – Lukasz Gutt, Lukasz Ronduda – Polsko,
2021

Kontakt pro média
Karolína Poliaková
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 734 111 409

FaLang translation system by Faboba