Moneyboys, mezinárodně úspěšné drama uvedené v premiéře na MFF v Cannes a jeden z největších diváckých hitů Mezipater, míří do českých kin. Příběh odehrávající se v současné Číně vypráví vypráví o mladém Feiovi, který se živí jako sexuální pracovník.

Queer filmový festival Mezipatra uvádí během Prague Pride speciální program Identita ve městě od 8. do 12. srpna. Navštivte večerní promítání a účastněte se diskuzí s občerstvením. Místem konání budou opět Kasárna Karlín s otevřenou kavárnou a barem. Diskuze jsou zdarma, na filmy platí dobrovolné vstupné. All screenings are English-friendly.

Časy
Svačiny s diskuzí od 19:00 v kavárně Bazén
Projekce od 21:00 na nádvoří

Místo konání
Kasárna Karlín
Prvního pluku 20/2
186 00 Praha 8-Karlín

Queer filmový festival Mezipatra uvádí během Prague Pride speciální program Identita ve městě od 8. do 12. srpna. Navštivte večerní promítání a účastněte se diskuzí s občerstvením. Místem konání budou opět Kasárna Karlín s otevřenou kavárnou a barem. Diskuze jsou zdarma, na filmy platí dobrovolné vstupné. All screenings are English-friendly.

Časy

Svačiny s diskuzí od 19:00 
Projekce od 21:00

Místo konání

Kasárna Karlín
Prvního pluku 20/2
186 00 Praha 8-Karlín

Pondělí 8. 8.

Pub quiz

Toot, nebo boot? Legendární pub quiz je zase tady! Přijďte nás oslnit znalostmi queer historie, popkultury a všeobecným přehledem do Kasáren Karlín. Soutěžíme v týmech maximálně o pěti členech. Celou akci moderuje talentovaná drag queen Melancholia Blackbile. 

Best of shorts 2021

Dojemná sblížení, popkulturní exploze i hořkosladká nostalgie. Krátké filmy loňských Mezipater byly skutečnou oslavou pestrosti. Vydejte se s námi až na konec světa za těmi nejlepšími z nejlepších.

Útěk z něžné planety, Little Sky, Jste pořád s námi?, Nohama na zemi, Coming Out, Syn Sodomy, Noční tramvaj (Řecko, USA, Austrálie, Švýcarsko, Kolumbie, Norsko, 81 min)

Best of Shorts

Útery 9. 8.

LGBTQ+ na Blízkém východě

Libanon by mezi zeměmi Blízkého východu mohl být pro queer lidi možná nejpříznivějším místem pro život. Poslední dva roky ale země zažívá velice těžké momenty. V jakém stavu se aktuálně nachází a prošel si Blízký východ nějakými změnami v přístupu ke queer lidem?

Sirény (2022, USA/Libanon, 78 min)
Dívčí thrashmetalová kapela Slave to Sirens z Bejrútu je pro západní publikum senzací. Ve své domovině však působí jako enfant terrible. Většinová libanonská společnost má problém nejen s hudebním stylem, ale také se sexuální orientací některých z hudebnic. Tento dokumentární film je součástí projektu Promítej i ty! festivalu Jeden svět.

Sirény

Středa 10. 8.

Strachy v nás – Wszystkie nasze strachy (2021, Polsko, 90 min)

Navzdory předsudkům na polském venkově je umělec Daniel respektován. Tragická smrt queer dívky ovšem životům místních zasadí bolestivou ránu a on se musí vypořádat s pocitem viny a rozhádanou komunitou. Podaří se mu dostát svým slibům a zároveň změnit svět kolem sebe? 

Čtvrtek 11. 8.

A-pop

O asexualitě se mluví stále více. I tak se ale s “ace” postavami ve filmech nebo seriálech setkáme jen zřídka. Jak daleko jsme v zobrazování asexuality v kultuře, médiích i veřejném prostoru, se dozvíte na diskuzi, kterou moderuje Bára Šichanová.

Holčičí film – Tytöt tytöt tytöt (2022, Finsko, 101 min)

Jedna hledá lásku, další bod G a poslední trojitý Lutz. Tři holky, tři cílové mety a mezi nimi spousta překážek. Zažijte hřejivou jízdu trapasy i bolístkami věku, kdy nikdo ještě netušil, jak se život vlastně žije.

Holčičí film

Pátek 12. 8.

Nad rámec binarity – učíme o genderu

Jak učit o genderu a jak pracovat s queer dětmi? Workshop nejen pro vyučující nabídne tři ukázky z praxe. O své zkušenosti se podělí metodička Dagmar Krišová (Konsent), lektorka Agáta Hrdličková (Jules a Jim) a mentor Adam Šindelář (S barvou ven). Moderuje Marcela Macháčková.

Rande na oko (2020, Irsko, 92 min)

Nezávislá Amber má ráda holky a zakřiknutý Eddie je na kluky. Chodí ale na oko spolu. Na irském maloměstě 90. let to totiž vůbec není jednoduché. Bude jim queer spojenectví stačit na to, aby přežili střední? Dozvíte se v letní komedii o spiklenectví, rebelii a přijetí sebe.

Rande na oko

Máš organizační schopnosti a chceš se podílet na přípravě největšího queer filmového festivalu ve střední a východní Evropě? Staň se vedoucí*m produkce festivalu Mezipatra! Budeš mít jedinečnou možnost pomáhat určovat další vývoj jedinečné queer akce a za tvou práci ti zaplatíme! Prostřednictvím queer programu a jeho reflexe dáváme lidem v České republice prostor pro objevování různorodosti genderových a sexuálních identit.

Polovina dospívajících nikdy ve škole neřešila téma sexuální orientace a genderové identity. Inkluzivní prostředí pro queer jedince chce vytvořit projekt Mezipatra na školách

Vzdělávání v oblasti sexuálního zdraví je klíčové pro rozvoj dětí. V ideálním případě se prostřednictvím školní výuky se dozvídají o sexualitě, orientaci, genderové identitě, bezpečném a konsenzuálním sexu, pornografii, milostných vztazích nebo zakládání rodiny. Až polovina studujících se však s těmito tématy nikdy nesetkala, jak zjistil průzkum České středoškolské unie (2020). To může mít zásadní vliv na jejich rozvoj během dospívání i později v životě. Absence těchto témat na ZŠ i SŠ a nedostatečná systémová podpora vyučujících navíc vede k netoleranci ve společnosti a šikaně. Ze studie organizace Trans*parent (2018) vychází, že druhým nejčastějším místem, kde se trans a nebinární lidé setkávají s diskriminací, šikanou a ponižováním, je právě ve škole.

Již od roku 2018 přinášíme do základních a středních škol po celé republice queer témata v interaktivní podobě pod hlavičkou projektu Mezipatra na školách – za tu dobu jsme zažili spoustu silných příběhů, které nás přesvědčily, že to, co děláme, má smysl. Pojďte do toho s námi a pomozte nám filmové projekce spojené se vzdělávacími besedami přinášet do českých škol i v příštím školním roce.

Irská queer komedie Rande na oko (Dating Amber) vstoupila do kin 28. dubna. Nenechte si ujít coming-of-age snímek o spolužácích z katolické školy, kteří se rozhodnou předstírat romantický vztah, aby umlčeli spekulace o své sexualitě. Film uvádíme pod naší distribuční značkou Queer Kino a vy máte možnost na něj zajít v kinech po celé republice. Jaké jsou nejbližší naplánované projekce? Čtěte a neváhejte s koupí vstupenek, protože chytrá komedie zasazená do irského maloměsta 90. let je hitem nadcházejících měsíců!

Nalaďte se s námi na letní měsíce se skvělou feel good komedií Rande na oko z prostředí katolického irského maloměsta! Představujeme další distribuční snímek, který uvedeme 28. 4. 2022 od 19:00 v Edison Filmhub. Následně brněnská premiéra se koná 29. 4. od 20:30 v kině Art a po projekci jste zváni i na afterparty s Tyjsity.

Když kluk potká kluka, otevře se škála chutí. Divácký hit loňských Mezipater, blok krátkých filmů KLUCI K SEŽRÁNÍ, nyní ke zhlédnutí online na AEROVODU!

Sekce Kluci k sežrání odhalí všechno to, po čem kluci, chlapci nebo muži mohou toužit. Mezi filmy můžete vidět například izraelský film Moje prdel panic / בתול בתחת o přátelství Ophira a Harela, které bude díky Ophirově netradiční prosbě řádně ozkoušeno. 

Nenechte si šestici odvážných, vtipných i dojemných kraťasů ujít! 

images 2021 Program Filmy Escaping the Fragile Planet Pic 1 1414900 fit 856x482

Nedáš dopustit na kvalitní kinematografii? Zajímá tě queer tématika? Staň se členem*členkou programového týmu Mezipater!

FaLang translation system by Faboba