Webináře Transparentní čeština se 6. 11. 2020 zúčastnilo šest desítek lidí. Byl určen široké veřejnosti a přednášející Markéta BečkováLenka Králová a Ivana Recmanová doufali*y, že se v publiku objeví i novináři. Když nedlouho poté česká média informovala o coming outu amerického herce Elliota Page stylem Jsem transgender – Ellen Pageová šokovala fanoušky, bylo jasné, že na webináři chyběla spousta lidí, kteří tam být měli. Celý workshop pod taktovkou spolku Trans*parent jsme pro vás naštěstí nahráli. Chcete se dozvědět, proč se stále častěji upouští od termínu „transsexualita“, co přesně je misgendering nebo jaká zájmena používají nebinární lidé? Podívejte se na záznam! 


Tranzice je dlouhotrvající (duševní) proces

„Změna pohlaví neboli tranzice je pozvolný proces nejen fyzický, ale i duševní. Může trvat opravdu dlouho. Proto není vhodné hovořit o přešití či předělání, neboť tím shodíte význam celého vývoje, jímž trans člověk prošel,“ uvedla v rámci svého genderového slovníčku pojmů Markéta Bečková ze spolku Trans*parent. Podobně upozornila na nevhodné označení porucha pohlavní identity. „Trans lidé nejsou nemocní. Není u nich nic k léčení,“ vysvětlila Markéta.


Vyvarujte se stereotypizace

Na to navázala moderátorka talkshow V tranzu Lenka Králová přirovnáním trans identity k těhotenství – těhotná žena sice využívá lékařskou péči, ale těhotenství není nemoc. Lenka se zaměřila na příklady, jak se o trans lidech vyjadřovat, a co by nám naopak nikdy nemělo přejít přes rty. Transgenderovost je pořád vnímána jako úchylka, proto často zaznívá věta, že se trans člověk narodil ve špatném těle. Lenka upozornila také na stereotypizaci trans lidí, kdy je zdůrazňována tělesná stránka věci a důraz kladen na změny těla. Přitom ne pro všechny je operace tím vysněným okamžikem, jak se píše v řadě novinových článků. A Lenka také varovala: „Pochvalou, že trans žena vypadá jako skutečná žena a že by to do ní nikdo neřekl, opravdu nikomu z nás radost neuděláte.“

Transparentní čeština


Dejte si pozor na správný rod

Nejčastějšími chybami při komunikaci s trans lidmi bývá misgenderování, tedy používání chybného rodu. Trans lidé o sobě uvažují ve svém zvoleném rodě, i pokud hovoří o své minulosti. Petra totiž nebyla dříve Jan, ona je Petrou celou dobu, jen ji dřív společnost vnímala jako muže. Podobným nešvarem je deadnaming – používání předchozího jména, které trans člověk dostal po narození. Většina trans lidí má na dobu, kdy žili pod svým starým jménem, špatné vzpomínky, a nechce se k nim vracet.


Nebinarita je češtinářský oříšek, ale víme, jak na něj!

Poslední část webináře se věnovala nebinárním lidem; vedla ji lingvistka, překladatelka a mediální poradkyně Ivana Recmanová. „Nebinární lidé teprve přicházejí na to, jak o sobě mluvit. Dosud se tyto záležitosti neřešily. Proto je nejlepší zeptat se přímo daného člověka, jaký rod u něj používat. Při chybě se stačí stručně omluvit a jede se dál,“ poradila Ivana.

Čeština je rodový jazyk, a tak si s ní nebinární lidé snaží poradit různým způsobem. Většinou si zvolí mužský nebo ženský rod, střední se téměř nepoužívá. Někteří o sobě raději mluví v množném čísle. Iniciativa TakyTrans se snaží zavést nové nerodové zájmeno one. Psaný jazyk nás tolik nesvazuje – spolek Trans*parent jde cestou hvězdiček, které ve slovesech naznačují genderovou pestrost, například: Účastnili*y jste se jazykového webináře? Pusťte si celý záznam diskuze, ať se dozvíte další praktické příklady, jak se v transgender tématu vyhnout přešlapům.

trans czech

FaLang translation system by Faboba