V pátek 17. listopadu skončil v Brně slavnostním ceremoniálem queer filmový festival Mezipatra. Diváckou cenu vyrobenou studiem DECHEM si odnesl celovečerní debut Ohňostroje (Stranizza d'amuri) italského režiséra Giuseppeho Fiorella.

Děj vítěze divácké ceny je inspirován skutečnými událostmi na Sicílii v 80. letech. Sedmnáctiletý Gianni prošel nedobrovolným coming outem a v silně homofobní společnosti se potýká s neustálými útoky. Nino oproti tomu žije svůj život v milující rodině v sladké nevědomosti o své sexualitě. Náhoda spojí jejich cesty a stanou se z nich nerozluční přátelé. Brzy ovšem jejich vztah přeroste v čirou lásku a to jediné, po čem touží, je prožít svůj milostný příběh beze strachu.

Samuele Segreto Gabriele Pizzurro 1 Stranizza D Amuri

Režisér Giuseppe Fiorello se na slavnostní ceremoniál v kině Art nemohl dostavit, a tak poděkoval všem divákům a divačkám Mezipater na dálku: “Cena diváků je pro mě hodně důležitá. Možná patří mezi ty nejkrásnější, nejdojemnější, nejupřímnější ceny, které lze za celou kariéru získat. Předám ji všem těm, kteří se na natáčení filmu podíleli, podělím se o ni s celým produkčním týmem, který mi umožnil realizaci tohoto příběhu, s producentkou Eleonorou Pratelli, s Rai Cinema a se všemi těmi, kteří stáli po mém boku, s celým technickým týmem a celým uměleckým týmem, s herci a herečkami. A především, dovolte mi, se dvěma protagonisty: s Gabrielem Pizzurro a Samuelem Segreto, kteří ve filmovém příběhu ztvárnili vzpomínku na ty dva chlapce z Giarre, Antonia a Giorgia. Právě k nim směřují mé osobní myšlenky, mé osobní věnování.”

Beppe Fiorello 24042023 Grantennistoscana.it


Festival Mezipatra ceremoniálem v Brně končí, ale diváci a divačky se mohou těšit na ozvěny v regionech. Letošní filmy se budou promítat například v Olomouci. V průběhu roku pak Mezipatra dostávají queer filmy do kin po celé ČR pod distribuční značkou Queer Kino.

Za celý tým bychom také rádi poděkovali všem divačkám a divákům. Moc si vážíme vaší podpory i přízně a těšíme se na další ročník. A pokud byste chtěli*y přispět na chod festivalu, sbírku najdete na těchto stránkách.

FaLang translation system by Faboba