Norská hororová romance nebo britská odpověď na Zkrocenou horu? To jsou jen některé z taháků hlavní soutěže celovečerních filmů na letošních Mezipatrech. Soutěžit bude celkem devět filmů z celého světa.

Norský mysteriózní thriller Thelma sleduje dívku, jejíž první milostné vzplanutí provázejí děsivě nadpřirozené události. Jde o čtvrtý celovečerní film režiséra Joachima Triera a jeho kvalitu dokazuje i to, že jej Norsko vyslalo do boje o Oscara za nejlepší zahraniční film.

Thelma min min


Dalším dlouho očekávaným filmem je britské drama Na konci světa (God´s Own Country). Snímek, který zachycuje křehkou lásku farmáře a rumunského gastarbeitera v nehostinné krajině Yorkshiru, je po právu označován za filmovou událost roku a učaroval i porotě na festivalu Sundance.

Gods own country


Pro odvážnější diváky a divačky tu je životopisný Tom of Finland. Zobrazuje pohnutý osud queer umělce, který se i přesto, že během svého života nemohl dlouho svobodně tvořit, zapsal svým dílem do fantazie mnoha gayů. Film bude uveden v rámci slavnostního zahájení Mezipater.

Tom of Finland min min


Jedním z hostů festivalu bude německý režisér Chris Miera, který zde uvede svůj film Cesta (Ein Weg). Ten pojednává o gay páru, jehož syn odchází na vysokou. Ticho v životě partnerů naplní neshody a hádky, které vyústí vztahovou krizí. Sonda do života jednoho vztahu na pobřeží Baltského moře okouzlí svojí melancholickou atmosférou.

Paths


Rána (Inxeba) režiséra Johna Trengova, to je výprava do prostředí jihoafrických hor, kde mladí chlapci z venkova i velkoměsta podstupují tradiční iniciační rituály. Xolani už roky působí jako jejich opatrovník. Jenže tahle úloha není jediný důvod, proč se do hor pravidelně navrací.

The Wound


Své želízko v ohni bude mít na Mezipatrech kanadský režisér Bruce LaBruce, který loni zasedl v porotě festivalu. Subverzivní snímek Misandrie (The Misandrists) ukazuje skupinu žen, který v odlehlém klášteře plánuje svržení patriarchátu. Provokativní LaBruce zde lesbickou pornografii povýšil na nástroj revoluce.

The Misandrists min min


Dráždivé scény z trochu jiného soudku najdeme i ve filmu Plážoví flákači (Beach Rats). Mladík Frankie totiž tráví svůj čas nejen na pláži, ale i drogovými jízdami a chatováním se staršími muži. Americká režisérka Eliza Hittman si za svůj druhý celovečerní snímek odnesla cenu za režii z festivalu v Sundance.

Beach Rats


Surrealistický trip do snového světa přinese snímek francouzského režiséra Bernarda Mandica Divoši (Les garçons sauvages). Skupinka mladíků zavraždí dámu z lepší společnosti a jako trest jsou odeslání k převýchově na tropický ostrov. Ten má však k ráji hodně daleko...

The Wild Boys


Posledním snímkem v soutěži je japonský film Propletení (Karera ga honki de amu toki wa) o dívce Tomo. Poté, co její matka už poněkolikáté zmizí, začně trávit čas u svého strýce, který žije s trans ženou Rinko. Jejich vzájemný vztah přeroste v hluboké porozumění a Tomo i Rinko společně objevují, jak může vypadat mateřská láska.

Close Knit min min

FaLang translation system by Faboba