Osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra i tentokrát uvede kromě hraných snímků také výběr dokumentů, které se ponesou v duchu letošního tématu Sami za sebe.


Táta Abu (Abu) je intimním autobiografickým snímkem kanadského režiséra s pákistánskými kořeny Arshada Khana. Ten bude i jedním z hostů festivalu. Khan se v intimním dokumentu vypořádává se svojí vlastní sexualitou a řeší komplikovaný vztah ke svému otci.

Abu


Neobyčejným osudem se zabývá i druhý zmíněný snímek Osekánek (Stumped). Jeho hlavní postava, vysokoškolský učitel Will, přijde vinou infekce o všechny končetiny. Svůj boj ale nevzdává. A kromě humoru a partnerovy lásky jej drží nad vodou i naděje v podobě experimentální léčby…

Stumped


Mezi další taháky programu patří i dokument Smrt a Život Marshy P. Johnson (The Death and Life of Marsha P. Johnson). Ten zkoumá nevyřešenou vraždu trans aktivistky a jedné z hlavních tváří stonewallských nepokojů. Snímek o hledání spravedlnosti měl premiéru na festivalu Sundance.

The Death and Life of Marsha P. Johnson


Mnohem intimněji se pak trans tematikou zabývá snímek Coby o mladém muži, který prochází tranzicí. Průběh let se pak rozhodl zachytit i na YouTube. Jak ale sám zjistí, nemění se jen jeho tělo, ale i rodinné vztahy a vnímání světa jako takového.

Coby min


V to, že láska je jen jedna, věříme snad všichni. Zkoušeli jste ale už o tom přesvědčit úřady? Přesně o to se pokusil mexický gay pár v dokumentu Řízení z moci úřední (No Dress Code required). Jejich boj s nechutí úředníků zachytil dokument režisérky Cristiny Herrery Borquez, který adoptovala inciativa Jsme fér za manželství pro všechny v Česku.

No Dress Code Required min


Součástí programu bude i dokument Irská královna (Queen of Ireland), který na minulých Mezipatrech vyhrál diváckou cenu. Jeho hlavní hvězdou je okouzlující drag queen Panti Bliss, která ve svých vystoupeních boří zažité předsudky a tabu. Panti Bliss se v Irsku  zasadila o manželství pro všechny a časopis Time ji označil za vlivnější osobu než  Donalda Trumpa.

Queen of ireland


Vstupenky na všechny dokumenty seženete v předprodeji už nyní. Tak neváhejte!

FaLang translation system by Faboba