• Queer filmový festival Mezipatra proběhne v Praze od 4. do 11. listopadu a poté se přesouvá do Brna.
  • Tématem 22. ročníku je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Industry sekci.
  • Hlavními lákadly programu budou filmy Před odletem (Boy Meets Boy), vítěz Queer Palm z Cannes Bod zlomu (La Fracture) nebo dokument Genderation německé režisérky Moniky Treut.

Po virtuálním ročníku přivítají Mezipatra své publikum v kinech, a to 4. listopadu na slavnostním zahájení festivalu v kině Lucerna. Program poběží do 11. listopadu a poté se přesune do Brna, kde skončí 20. listopadu předáním divácké ceny. Program Mezipater bude opět nabitý těmi nejlepšími hranými a dokumentárními snímky. Součástí festivalu budou i večírky, poutavé diskuze nebo Industry sekce s účastí talentovaných queer filmařek*filmařů. Tématem 22. ročníku je příznačně Oslava života„Letošní Mezipatra pro nás představují návrat na velké plátno a soutěžní sekce tradičně ukáže mozaiku těch nejlepších queer snímků za poslední dobu,” říká ředitel festivalu Pavel Bicek. „Společně s naším diváctvem tak chceme oslavit film, queer příběhy, a hlavně možnost být spolu,” uzavírá.

genderation

Jedním z nejočekávanějších filmů letoška je vítěz Queer Palm 2021 na festivalu v Cannes Bod zlomu (La Fracture). Tento jedinečný snímek se odehrává v chaotickém prostředí pařížské nemocnice, kde se protínají osudy lidí s různým sociálním zázemím a politickým přesvědčením. Dalším filmem z hlavní soutěže je Před odletem (Boy Meets Boy). Jeho hlavní hrdina Johannes si při návštěvě Berlína plnými doušky užívá nočního života. Na parketu klubu se setkává s Harrym. Společně pak bloudí ulicemi a konfrontují svoje odlišné pohledy na život a vztahy. Fanynky*fanoušky dokumentu se mohou těšit na dílo ikonické queer tvůrkyně Monika Treut, která se vrací za postavami svého průlomového dokumentu Gendernauts o sanfranciské transgender komunitě v 90. letech. Pokračování Genderation přináší nejen aktuální a osobní pohled na proměny LGBTQ+ aktivismu, ale i ekologie, gentrifikace či chápání toho, jak dobře strávit stáří.

Do 15. října jsou v prodeji festivalové permanentky, díky kterým uvidíte 7 snímků za cenu 5. Permanentky zakoupíte za 690 Kč v Praze (v kinech Lucerna, Světozor a Pilotů) a Brně (v kině Art). Více informací získáte na www.mezipatra.cz.


Kontakt pro média
Karolína Poliaková
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 734 111 409

FaLang translation system by Faboba