Diskuse, přednášky a besedy jsou odjakživa klíčovou součástí Mezipater. Ani letos vás o ně nepřipravíme – v Praze odborníci promluví o fenoménu chemsexu a americký filmař Rhys Ernst vás na interaktivní diskusi provede historií trans* hnutí. V Brně se znalci budou věnovat tak různozorodým tématům, jako je queer literatura, sexuální asistence nebo změny, které přinesla Sametová revoluce. A v obou městech se bude řešit aktuální téma stejnopohlavních sňatků.

V Praze patří k bontonu dorazit po sobotní party na nedělní brunch, kde se nejen dobře najíte a napijete, ale taky se něco zajímavého dozvíte. Letos se brunch koná v prostorách Langhansu a naváže na něj diskuse o fenoménu chemsexu – užívání drog při sexuální aktivitě, které můžę hraničit až se závislostí. Promluví na ní sociální geograf Michal Pitoňák, předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák a sociolog Jan Morávek. Moderuje Bára Šichanová z Radia Wave.

Nedělní odpoledne patří interaktivní diskusi s americkým filmařem Rhysem Ernstem. Okomentuje svou webovou sérii We've Been Around, ve které se věnuje zapomenutým postavám trans* historie, ale promluví také o současné situaci v oblasti trans* aktivismu. Moderuje Viktor Heumann ze sdružení Trans*parent Prague.

V úterý 8. listopadu si návštěvníci Kina 35 užijí hned dvojitý program. Po promítání dokumentu Freedom to Marry, který vás přenese do atmosféry posledních dnů americké kampaně za uzákonění stejnopohlavních sňatků, se můžete rovnou pustit do zapálené diskuse. O situaci v Česku, potenciálu zavedení manželství pro všechny a stejnopohlavních rodinách budou debatovat šéfporadce premiéra Vladimír Špidla, socioložka Petra Kutálková a producent Janis Sidovský. Moderuje spoluzakladatel Prague Pride Czeslaw Walek.

O nic nepřijdou ani brněnští diváci, kteří se mohou na dokument podívat ve středu 16. listopadu ve stylových prostorách hubu The Distillery. Czeslaw Walek tady diskusi uvede už podruhé, debatovat tentokrát budou politička Barbora Antonová, Tomáš Langášek z Nejvyššího správního soudu, Kateřina Nedbálková z Masarykovy univerzity, farářka Martina Kadlecová a Petr Polák z úřadu Veřejného ochránce práv.

V "destilérce" pak ve stejný den proběhne ještě projekce španělského dokumentu Yes, We Fuck! v rámci platformy Open_space. Po filmu, který bez zbytečných klišé a skandalizace ukazuje sexuální život handicapovaných lidí i práci sexuálních asistentů, bude následovat diskuse s hosty z organizace Rozkoš bez rizika, která se mimo jiné věnuje právě tomuto stále tabuizovanému tématu.

Zajímá vás queer historie a literatura? Tak to vás potěší dvojice přednášek s názvem Mezipatra Talks, která se koná v pondělí 14. listopadu v brněnské kavárně Bajkazyl. Profesor literatury Stanislav Zajíček vás provede Petroniovým Satirikonem i okolnostmi jeho vzniku, Miroslava Novotná z Pedagogické fakulty MU pak představí život a dílo básníka Arthura Rimbauda.

Za Železnou oponou: tak se jmenuje závěrečná debata naplánovaná příznačně na čtvrtek 17. listopadu. V Bajkazylu pamětníci zavzpomínají na revoluční rok 1989 a poodhalí, jak se vyvíjela situace české LGBTQ+ komunity v posledních dekádách. Moderují zástupci Společnosti pro queer paměť.

FaLang translation system by Faboba