Filmová tvorba německé režisérky Leonie Krippendorff je spjatá nejen s LGBTQ+ tématy, ale i s nezaměnitelným prostředím Berlína. Ve snímku Léto v Kreuzbergu nás nechává prožívat horké letní dny uprostřed velkoměsta se sestrami Norou a Jule, které jsou kvůli nezájmu matky odkázány samy na sebe. 14letá Nora v průběhu prázdnin přestává být zamlklou mladší sestrou a začíná přebírat kontrolu nad svým dospělým životem.

PROJEKCE LÉTA V KREUZBERGU


Režisérka se nebála postavit do centra příběhu sesterský vztah, i když sama nikdy sestru neměla. Přiznává však, že si ji vždy velmi přála. „Připadá mi moc krásné mít ve svém životě osobu, která je mi blízká genderem i věkem. Avšak nemohla jsem si ji k sobě vybrat, takže mezi námi budou neshody, ale zároveň i vědomí, že tu jedna pro druhou vždycky budeme,“ říká Leonie Krippendorff.

202011123 3


Vztah Nory (Lena Urzendowsky) a o dva roky starší Jule (Lena Klenke) je ve filmu velmi reálně vykreslen. Jule s sebou mladší ségru nevrle vláčí po akcích se svou partou, ale zároveň jí nahrazuje mateřskou péči. Jak se podařilo na plátně docílit tak silné sesterské chemie mezi dvěma cizími herečkami? „Dlouho jsme ten jejich vztah vytvářely. Prohlížely si navzájem fotky z dětství, aby se spolu dobře poznaly. Hodně mluvily o tom, jaké byly jako děti. Až měly pocit, že se skutečně znají celý život,“ popisuje režisérka.

Největší část filmových příprav Leonie Krippendorff věnovala postavě Nory. Její představitelka Lena Urzendowsky je herečka, která potřebuje přesně rozumět tomu, proč postava určitým způsobem jedná a cítí. „Pracovaly jsme třeba i na tom, jak se Nora pohybuje. Jaké má při chůzi napětí v těle. Dokonce jsme určily, co nejradši jí, protože tyto věci jsou pro člověka důležité a pomáhají vytvořit reálnou osobnost,“ říká režisérka. Pro vedlejší role si pak vybrala herce a herečky, kteří znají Kreuzberg či dokonce žijí přímo v domě, který se ve filmu objevuje. Svým napojením na prostředí pomohli dosáhnout autentického pocitu z místa, které sama režisérka ze svého dětství velmi dobře zná.

Po distribuční premiéře v kině Lucerna je nyní snímek k vidění v kinech po celé ČR

FaLang translation system by Faboba