Letošní 13. ročník filmového festivalu sexuálních menšin Mezipatra představí v listopadu přes stovku filmů, kromě hraných snímků nabídne i dokumenty, krátké filmy či pohádky.

Tématem je moc, manipulace a šílenství, přehlídka se od poloviny měsíce přesune z Prahy do Brna. Organizátoři festivalu by i letos chtěli do filmových sálů přilákat zhruba deset tisíc diváků.

Týden, 18.10. 2012

Na 80 procent filmů přitom bude promítáno v české premiéře. Mezi hlavní taháky patří romantická road movie Místy oblačno o dvou důchodkyních, které se vydají stvrdit svůj jednatřicet let trvající vztah do Kanady. Projekci v Praze uvede režisér Thom Fitzgerald. Dalším lákadlem by měl být nový snímek na Mezipatrech už známého režiséra Xaviera Dolana Laurence Anyways o muži, který je ženou.

Pořadatelé lákají také na snímky uvedené na festivalech v Torontu a Cannes, a sice vztahové drama Neodcházej a Za zdmi. V sekci dokumentů se zase představí film o obraně lidských práv v Ugandě, kde měla být podle návrhu zákona homosexualita trestána smrtí. Na programu je také blok alternativních pohádek a příběhů o superhrdinech.

"Moc různých institucí, moc zkostnatělých sociálních struktur a moc médií určuje i manipuluje nás i naši společnost. Protest proti systému moci se táhne jako červená nit dějinami boje sexuálních menšin za jejich práva. Právě příslušníci menšin byli v minulosti označováni jako nemocní a šílení," vysvětlila téma letošního ročníku programová ředitelka Lucia Krajánková.

Přehlídka začne 8. listopadu v pražském kině Lucerna, do 14. listopadu se kromě promítání budou v hlavním městě odehrávat i přednášky, hudební vystoupení a tematické party, například s provizorním porno kinem. Od 16. do 22. listopadu se akce přesouvá do Brna, kde bude také vyhlášena divácká cena. V rámci filmových ozvěn budou moci některé festivalové snímky vidět i diváci v Olomouci a v Ostravě. Kompletní program je na www.mezipatra.cz.

Festivalu předcházela kampaň Řekni to Klausovi. Zhruba stovka lidí, kteří nesouhlasí s postojem prezidenta k sexuálním menšinám, poslala hlavě státu své názory na homosexuály.

FaLang translation system by Faboba