18. ročník festivalu představil přes 50 filmů s queer tématikou. Jaké snímky bodovaly u poroty a diváků? Hlavní cenu poroty získal film Beach Rats americké režisérky Elizy Hittman, cenu za nejlepší krátký film dostal srbský film Tranzice (Tranzicija) režisérky Milici Tomović a diváci za svého favorita zvolili britský snímek Na konci světa (God's Own Country) od Francise Lee.


Hlavní soutěž celovečerních filmů

Hlavní porota tvořená bývalou ředitelkou Jednoho světa Hanou Kulhánkovou, zakladatelem Iris Prize Berwynem Rowlandsem a kritičkou a kurátorkou umění Zuzanou Štefkovou ocenila nejlepší film v hlavní soutěži celovečerních snímků. Stala se jím senzace ze Sundance Plážoví flákači (Beach Rats).

Best Feature 2017

Snímek americké režisérky Elizy Hittman sleduje osud Frankieho, který žije se svou mladší sestrou, matkou a smrtelně nemocným otcem. Volný čas tráví s partou pochybných kamarádů v Brooklynu. Frankie nemá o zájem dívek nouzi, jejich očekávání ale není schopný naplnit. Frustraci a nudu zabíjí kouřením trávy, drobnými krádežemi, pitím laciného piva a náhodným sexem se starším muži.

Dle slov poroty je film „připomínkou toho, že i v době velkých změn pro LGBT komunitu stále existují mladí lidé, kteří nemohou otevřeně žít svoje touhy. Příběh se odehrává v Brooklynu, ale rezonuje rovněž ve střední Evropě i jinde. Vypráví o nástrahách chvilkového uspokojení, které vede k pocitu nespokojenosti a k osamění.” Porotu okouzlil i vizuální styl filmu.


Hlavní soutěž krátkých filmů

Cenu za nejlepší snímek v sekci krátkých filmů vyhlásila studentská porota, ve které zasedli islandská filmařka, studentka FAMU Elísabet Elma Guðrúnardóttir, ilustrátor a student Prague Film School Bernd Seliger a studentka Filmových studií na FF UK Adéla Šmerdová. Cenu letos získal srbský film Tranzice (Tranzicija) režisérky Milici Tomović.

Best Short 2017

Snímek pojednává o Janě, která odlétá do Michiganu daleko od své rodiny. Ta ale netuší, že ji jako dívku vidí naposledy. Slovy poroty „nebylo snadné vybrat vítěze z jednačtyřiceti snímků, mezi nimiž byla spousta filmů, které si zaslouží uznání. Společně jsme dospěli k závěru, že ocenění si zaslouží film, který pojednává o změně, o „stávání se“ navzdory všem vnějším překážkám a nechápavé reakci okolí.”


Diváci v Praze a Brně zvolili svého vítěze. Stal se jím britský snímek Na konci světa (God's Own Country). Gratulujeme! 

MP Audience Award 2017

Intimní lovestory dvou mladých mužů v prostředí nehostinného Yorkshiru. Johnny, který žije se svým nemocným otcem a babičkou na ovčí farmě, utápí svoji samotu v litrech piva a náhodném sexu. To vše se změní, když potká rumunského imigranta Gheorgha. Snímek byl jedním z největších hitů letošního festivalu Sundance. Film adoptovali Jiří Gutman a Jarda Vávra.

FaLang translation system by Faboba