Portréty neobyčejných osobností i příběhy zdánlivě obyčejných hrdinů, sondy do nejrůznějších subkultur, spoustu otázek a ne vždy jednoduché hledání odpovědí. I to najdete v šestici výrazných dokumentů, které jsme pro vás letos vybrali.

Protože je šestiletá Coy trans*, smí ve škole chodit jen na toalety vyhrazené pro učitelský sbor. Rodiče Coy proto na školu podají žalobu: první soudní spor svého druhu ve Spojených státech se stane mediální senzací. Dosáhnou ale rodiče toho, co je podle nich samozřejmé – aby škola přestala jejich dceru vyčleňovat? To se dozvíte v dokumentu Holkou odmalička (Growing Up Coy).

DOCUMENTARY Growing Up Coy

 

Víte, kdo je podle magazínu Time vlivnější než Trump, Putin nebo Kim Kardashian? Panti Bliss – charismatická irská drag queen, která slaví úspěchy nejen v šoubyznysu, ale i v politice. Portrét celebrity a aktivistky, která se ve své zemi zasloužila o přijetí zákona o stejnopohlavním manželství a adopci dětí stejnopohlavními páry, se jmenuje Irská královna (The Queen of Ireland).

DOCUMENTARY The Queen of Ireland

 

Chemsex je název britského dokumentu z produkce VICE a taky rostoucího fenoménu: konzumace drog při sexu. Trend, který se týká se hlavně gay komunit ve velkých městech, jako je Londýn nebo Berlín, se může snadno přehoupnout v závislost. Nejen s muži, kteří jsou na chemsexu závislí, ale i se zdravotníky, co s nimi pracují, točili režiséři William Fairman a Max Gogarty.

DOCUMENTARY Chemsex

 

"Jak to bylo (Det Han Gjorde)," ptá se intimní portrét dánského dramatika Jense Michaela Schaua, který v roce 1988 ze žárlivosti zavraždil svého milence, uznávaného spisovatele Christiana Kampmanna. Po letech strávených ve vězení reflektuje dávný incident společně se spolkem, který událost zpracovává jako divadelní hru.

DOCUMENTARY What He Did

 

Stud, nebo femme? Bisexuálka, nebo "opravdová" lesba? Maskulinní, nebo nastávající maminka? Režisérka Nneka Onuorah ve filmu Stejně rozdílné (The Same Difference) ukazuje diskriminaci v rámci afroamerické lesbické komunity. Kdo si chce udržet svou pozici, musí zapadnout do vybrané škatulky a naplňovat stereotyp, který odpovídá dané genderové roli. Výjimky se neodpouští.

DOCUMENTARY The Same Difference

 

Yes, We Fuck! Motto i název španělského dokumentu mluví jasně a bez mrknutí oka vám ho podepíše i jeho šest hrdinů. Miriam je na invalidním vozíku, Orial má mozkovou obrnu, Merxte je nevidomá... Všichni ale mají něco společného: touhu po sexu a také smysl pro humor, se kterým překonávají překážky, kterým většina lidí běžně čelit nemusí. 

DOCUMENTARY Yes We Fuck

FaLang translation system by Faboba