Odpočítáváme dny! Mezipatra už brzy oslaví plnoletost, a to ve velkém stylu. Osmnáctý ročník festivalu proběhne v Praze od 2. do 9. listopadu a v Brně od 10. do 17. listopadu. Následovat budou ozvěny v Olomouci, Hradci Králové a Českém Krumlově.

Letos se Mezipatra v Praze představí kromě tradiční osy Lucerna – Světozor představí nově v kině Pilotů, navíc se rozšíří program v Kině 35 ve Francouzském institutu. V Brně pak můžete kromě oblíbeného kina Scala přijít na filmy i do nově otevřeného ArtBaru Druhý Pád.

Filmový program letos propojuje téma Sami za sebe. „Stejně jako hrdinové a hrdinky filmů, které uvádíme, musíme problémům čelit i my sami,“ říká k němu programová ředitelka Sandra Hezinová. „Důležitá je vnitřní síla a autenticita každého z nás. Zajímají nás podoby vyjádření vlastního já a také vzory, které v queer komunitě často chybí.“

Jedním z nejočekávanějších filmů programu bude norský snímek Thelma. Tajemný thriller s prvky nadpřirozena sklidil úspěch na mezinárodních festivalech, Norsko jej dokonce vyslalo do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Těšte se i na biografii legendárního queer umělce Tom of Finland nebo na vztahový debut německého režiséra Chrise Miery Cesta (Ein Weg), který měl premiéru na letošním Berlinale.

Bez doprovodného programu by to nešlo! Diskutovat o tématech, která hýbou queer světem, budeme v naší zbrusu nové domovské kavárně Patra. Do Venuše ve Švehlovce můžete vyrazit na exkluzivní uvedení inscenace Kjell Theøry, do vršovického klubu Ankali zase na hlavní party festivalu, která se jmenuje příznačně PG-18.

FaLang translation system by Faboba