Čekání je u konce – dnes večer začne další ročník festivalu. Na zahajovací večer jsme si pro vás připravili exkluzivní premiéru životopisného filmu Tom of Finland, na který ve 22:30 naváže tematická party S kůží na trh. A nebyla by to Mezipatra, kdyby na ní proudem netekl Jameson v kombinaci s limonádami značky F. H. Prager. Za djským pultem vystoupí Rosier & Chlorophyll nebo Urxins.


Těšit se můžete na výběr těch nejlepších hraných i dokumentárních filmů. Součástí programu bude ale i přehlídka krátkých filmů nebo retrospektivní sekce. Mezi hlavní lákadla programu patří britský film Na konci světa (God´s Own Country) o hledání lásky v nehostinném prostředí ovčí farmy, norský mysteriózní thriller Thelma nebo film Cesta (Ein Weg) německého režiséra Chrise Miery, který bude také jedním z hostů festivalu.

Gods own country


V dokumentární sekci uvidíte mimo jiné i snímek Smrt a život Marshy P. Johnson (The Death and Life of Marsha P. Johnson) režiséra Davida France. Ten je o vraždě trans aktivistky a jedné z hlavní tváří Stonewallu, jejíž vražda zůstává po dlouhých 25 letech stále nevyřešená. Svůj intimní dokument Táta Abu (Abu) o hledání vztahu k vlastnímu otci přijede na Mezipatra představit i kanadský režisér pakistánského původu Arshad Khan.

Abu


Svůj krátký film Loris je v pohodě (Loris sta bene) o mladíkovi, který kvůli lásce zvažuje nákazu HIV, v Praze osobně uvede italský režisér Simone Bozzelli, přijedou také tvůrci a tvůrkyně z Belgie, Brazílie a Izraele. Na letošních Mezipatrech navíc můžete znovu zjistit, jak queer kinematografii vidí mladí čeští autoři a autorky. Nesoutěžní blok Queer as FAMU II se na festival vrací po osmi letech.

Simone Bozzeli
(Zdroj: Instagram Simone Bozzelliho)


Mezipatra nejsou ale jenom o filmech a doprovodný program se rozrůstá každým rokem. Letos jsme velkou část diskuzí a přednášek přesunuli do naší oblíbené kavárny Patra. Zde můžete kromě dobrých drinků v příjemné společnosti debatovat třeba s hvězdou berlínského queer undergroundu Enou Lind a jejími českými kolegyněmi, a to v diskuzi o situaci žen na hudební scéně. Ena Lind vystoupí také v sobotu v klubu Ankali na největší party Mezipater PG-18 s čistě ženským line-upem.

 Ena Lind

FaLang translation system by Faboba