Po úspěšném uvedení na Festivalu v Gdyni míří do české distribuce jeden z nejúspěšnějších polských filmů posledních let. Snímek Strachy v nás (Wszystkie nasze strachy) je natočený podle skutečného příběhu gay umělce a aktivisty Daniela Rycharského. Emotivní drama z prostředí katolického venkova vyniká strhujícím výkonem Dawida Ogrodnika v hlavní roli a vysokou mírou autenticity.

Premiéra proběhne 23. 11. od 19:00 v kině Petrohradská.

Polské drama podle skutečných událostí

Uznávaný umělec Daniel (Dawid Ogrodnik) žije ve své rodné vesnici na polském venkově. Je silně věřící, svůj vliv využívá k boji za zájmy místních zemědělců a sousedy se cítí přijímán. Daniel je také gay a věří, že LGBT+ komunita a katolická víra nemusí stát v opozici. Bigotnost a strach z jinakosti jsou ale mezi místními stále silně přítomné a jednoho dne vygradují v nečekanou tragédii. Šokovaný umělec chce vesnici umožnit kolektivně truchlit, dovést ji ke smíření a zajistit, aby se podobná událost nikdy neopakovala. Místní komunita se k němu ale obrátí zády a Daniel se propadá do čím dál větší samoty. Bezútěšná situace ho vyburcuje k radikálnímu a kontroverznímu uměleckému gestu, které k němu a jeho vesnici připoutá pozornost celé země. Drama natočené podle skutečného příběhu umělce Daniela Rycharského vyniká vysokou mírou autenticity, se kterou upozorňuje na bolestivě aktuální témata.

3 1167996


Režisérské duo Gutt a Rondula

Za snímkem Strachy v nás stojí dva tvůrci. Kameraman, výtvarník a režisér Łukasz Gutt se podílel na úspěšných filmech jako Jmenuje se Ki, Jeziorak nebo Srdce lásky. Vystavoval v prestižních galeriích Kunsthalle Basilej nebo v Muzeu moderního umění ve Varšavě. Łukasz Ronduda absolvoval Vysokou školu filmové režie Andrzeje Wajdy ve Varšavě. Jeho filmy se dočkaly projekcí na filmových festivalech v Rotterdamu i v Berlíně, kde také debutový snímek Performer v roce 2015 obdržel cenu Think: Film Award. 

 WSZYSTKIE NASZE STRACHY Fot Jaroslaw Sosinski fotos nr 2165

Údaje o filmu

Polsko / 2021
Původní název: Wszystkie nasze strachy
Režie: Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt
Scénář: Michal Oleszczyk, Łukasz Ronduda,
Katarzyna Sarnowska
Kamera: Łukasz Gutt
Hudba: Pavel Juzwuk, Igor Klaczynski,
Marcin Lenarczyk, Bartosz Lupinski
Hrají: Dawid Ogrodnik, Maria Maj, Andrzej Chyra,
Oskar Rybaczek, Jacek Poniedziałek, Agata Labno,
Jowita Budnik, Ewa Konstancja Bulhak
Doporučená přístupnost: 12+
Žánr: Drama
Délka filmu: 90 minut
Typy kopií: DCP2D, mp4
Jazyk: Polština
Titulky: České

Plakát A1 Strachy v nas

FaLang translation system by Faboba