Mezipatra nejsou jen o filmech – i letos budete mít šanci potkat mnoho zahraničních hostů.


Hlavní soutěž

Jedním z nich je i německý režisér Chris Miera, který na festivalu uvede svůj celovečerní debut Cesta (Ein Weg). Ve své kariéře se zatím věnoval spíš krátkým filmům, jako technik se také podílel na diváckém hitu Oh Boy. Snímek Cesta pojednává o gay páru ve středním věku, jejichž vztah po odchodu syna na vysokou školu prochází krizí. Tu se rozhodnou vyřešit během výletu k Baltskému moři.

Chris Miera


Dokumenty

Hostem dokumentární sekce bude kanadský režisér pákistánského původu Arshad Khan. Uvede zde intimní dokument Táta Abu (Abu) o hledání vztahu k otci a vyrovnávání se s vlastní sexualitou, kde záběry z rodinného archívu střídají scény z bollywoodských filmů.

Arshad Khan


Krátké filmy

Na festival dorazí i izraelský režisér Uriya Hertz s krátkým filmem Rabín (Ha´rav). Pojednává o rabínovi Michaelovi, jemuž student Gafi svěří svoje nejskrytější tajemství. Soutěž krátkých filmů reprezentuje i Nicolas Graux z Belgie se svým Rozedněním (Passée l'aube) o Pawlovi, který znovu objevuje jen zdánlivě ztracenou lásku k bývalému příteli.

Hostem Mezipater bude i italský filmař Simone Bozzelli se snímkem Loris je v pohodě (Loris sta bene). Ten ukazuje osud mladíka naivně toužícího po lásce svého HIV pozitivního partnera, který se jako důkaz oddanosti chce nechat nakazit virem od neznámého muže.

Simone Bozzeli
(Zdroj: Instagram Simone Bozzeliho)


Party

Hvězdou doprovodného programu bude berlínská DJka, producentka a ikona queer undergroundu Ena Lind.  Ve své tvorbě míchá klasický a detroitský house s technem a discem. Ena Lind bude spolu s českými kolegyněmi součástí diskuze o diskriminaci a marginalizaci ženských interpretek na hudební scéně.

Ena Lind


Přednášky

Dalším hostem programu bude sociální výzkumník Aleksandr Kondakov, který ve své práci specializuje na lidskoprávní témata a sexuální menšiny. V interaktivní přednášce se bude věnovat mediální reprezentaci queer komunity v Rusku.


Poroty

Důležitou součástí festivalu jsou i porotci. V hlavní porotě, která hodnotí celovečerní hrané filmy, zasednou Berwyn Rowlands, který založil LGBTQ+ festival Iris Prize, bývalá ředitelka Jednoho světa Hana Kulhánková, která v současnosti působí na Prague Impact Academy, nebo kunsthistorička a kritička Zuzana Štefková.

Členy studentské poroty budou Elísabet Elma Guðrúnardóttir, jejíž nový krátký film Post Love Story promítáme v nesoutěžním bloku  Queer as FAMU II, ilustrátor a student Prague Film School Bernd Seliger a  Adéla Šmerdová z filmových studií FF UK.

FaLang translation system by Faboba