Jedinec a co má v hlavě

Třináctá Mezipatra nás zavedou do věznic i mezi superhrdiny, na barikády boje za důstojný život i do latexem vonících ložnic, mezi pouliční gangy i milence, kteří zraňují beze zbraní: tématem letošního festivalu je moc, manipulace, šílenství.

Moc státu a náboženství, moc zkostnatělých sociálních struktur založených na předsudcích a moc médií určuje i manipuluje, jak chápeme sami sebe a jak se vztahujeme k společnosti, ve které žijeme. Ostrakizace z pozic psychiatrické moci vůči takzvaným poruchám sexuální orientace či identity je základní a nechvalně proslulou součástí novodobého chápání nevětšinové sexuality. Diagnóza šílenství, podezření na psychickou nemoc manifestovanou v „úchylnosti" preference, často brutální pokusy o léčení ve jménu náboženství či medicíny jsou dokladem procesů, které kladou okamžité a odsuzující rovnítko mezi jinakost abnormálnost, a tudíž nemoc.

Festivalové téma ale jako obvykle představujeme i v intimněji pojatém zaměření, kdy otevíráme pole zkoumání hry s mocí v milostných vztazích až k těm, které deklarovaně fungují v struktuře submisivity a dominance, manipulaci jako nedílné součásti mezilidských vztahů a provokativní koncepci, že jakákoliv láska je „šílenstvím ve dvou".

Ať se vám líbí.
Aleš Rumpel, ředitel festivalu

FaLang translation system by Faboba