• Queer filmový festival uvede 5 dokumentárních snímků s tématem Mimo realitu.
  • Součástí programu bude i 31 krátkých filmů v šesti blocích.
  • Mezi vybrané snímky patří například sociálně-kritický Život na hraně (Game Girls) nebo intimní portrét Dohoda s vesmírem (A Deal with the Universe).

Součástí programu 19. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra budou kromě celovečerních hraných filmů tradičně i dokumenty. Letos jich mohou divačky a diváci zhlédnout celkem pět z Evropy a USA. Sekce krátkých filmů představí 31 snímků ze 17 zemí rozdělených do šesti tematických bloků.

„Letos jsme se zaměřili spíše na osobní intimní dokumenty. Ty nenabízejí výklady důležitých událostí dějin, ale spíše sondy do mezilidských vztahů, případně zpracovávají velká témata z perspektivy jednotlivce, ” říká programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová.


Hrdinkami francouzsko-německého snímku Život na hraně (Game Girls) jsou Teri a její přítelkyně Tiahna, které svádí boj s chudobou, bezdomovectvím a drogami v ulicích Los Angeles. Snímek kritizující americký sociální systém i přístup tamější policie měl premiéru na letošním Berlinale v sekci Panorama.

Limity vlastního těla zkoumá dokument Dohoda s vesmírem (A Deal with the Universe). Jason a Tracey touží po vlastním dítěti, jenže umělé oplodnění dlouho nevychází, a u Tracey je navíc diagnostikována rakovina. Rozhodnou se proto, že dítě odnosí trans muž Jason. Autobiografický snímek je složen pouze z videí, které oba protagonisté natáčeli po dobu deseti let.

Další dokument s trans tematikou Vlastní silou (Man Made) sleduje osudy čtyř mužů, kteří se chtějí zúčastnit jediné kulturistické soutěže pro trans muže na světě. Debut amerického spisovatele a scenáristy T Coopera získal cenu pro nejlepší dokument na festivalu Outfest.

Holandský film Genderblend (Genderbende) je příběhem pěti mladých lidí, kteří se necítí být ani ženami nebo muži. Režisérka Sophie Dros nabourává zažité představy o binárním genderovém rozdělení a zaměřuje se na oslavu lidské individuality.

Zábavnou sondou do historie lesbického filmu je americký dokument Lesby, kamera, akce! (Dykes, Camera, Action!). Ten pojednává o ikonách lesbické kinematografie od 70. let na základě výpovědí samotných tvůrkyň i filmových ukázek.


Šest bloků krátkých filmů představí divačkám a divákům vztahové komedie, dramata, ale i erotické fantazie ze 17 evropských, latinskoamerických a severoamerických zemí. O cenu studentské poroty zde bude soutěžit celkem 31 snímků. Lesbický blok Žena mých snů zobrazuje sílu osudové lásky. Gay blok Beze studu pak nutnost bojovat za své vlastní city. Be Yourself! dokazuje, jak důležité je následovat své vlastní sny navzdory okolí. Hrdinky a hrdinové filmů Křižovatky osudu oproti tomu čekají na setkání, která navždy ovlivní jejich život. Co jste chtěli vědět o rodičovství, ale báli jste se zeptat zkoumá různorodost rodinného života po celém světě. Trans tematikou se zabývá Krok do neznáma.


Jedinečnou příležitostí, kde zhlédnout nejlepší krátké filmy Mezipater z let 2016 a 2017, je i web České televize. Zde mohou divačky a diváci najít snímky mapující jak evropskou, latinskoamerickou, kanadskou, tak i asijskou queer tvorbu. Sekce, kterou hodnotí mezinárodní studentská porota, se každoročně těší velké divácké oblibě.


QFF Mezipatra 2018
Praha 8. – 15. 11.
Brno 16. – 23. 11.
ozvěny v regionech

Vizuál Mimo realitu 2018 – foto: Michaela Karásek Čejková, grafická úprava: Marius Corradini.

PRESS materiály a foto ke stažení
https://mezimedia.capsa.cz
heslo: queer-osvobozuje

PR kontakt
Leonora Nushi
+420 608 910 494
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

FaLang translation system by Faboba