Na Mezipatrech stavíme mosty a snažíme se prostřednictvím příběhů na velkém plátně spojovat a přibližovat. Letošním tématem Prolomit ledy chceme znovu podtrhnout základní cíle festivalu: abychom byli vidět a slyšet, abychom komunikovali naše potřeby a abychom táhli za jeden provaz. Přeji vám, abyste v kině našli inspiraci a cestu k pochopení sama sebe i druhých. A také odvahu naše společné hodnoty bránit, i když to někdy vyžaduje vystoupit z komfortní zóny. Je to potřeba.

Festival se odehraje ve stínu aktu teroru proti LGBTQ+ komunitám v Bratislavě, při kterém přišli o život dva mladí queer lidé. Letošní festival chci věnovat památce Juraje a Matúše.

CELOVEČERNÍ SOUTĚŽ

Deset příběhů letošní celovečerní soutěže spojuje odvaha hrdinů*hrdinek se rozběhnout vstříc ledové zdi.

Zatímco Mira z filmu Na tenkém ledě překonává vlastní obezřetnost, postavy z coming-of-age road movie Kolotoč a hororového thrilleru Deníky blízkosti se snaží porozumět nově nabyté blízkosti, do které se bezhlavě vrhly.

Kým bychom byli, kdybychom celý život strávili výhradně v bezpečí své komfortní zóny? Ať už jde o nová setkání nebo zkušenosti, překonat bariéru mezi známým a neznámým je vždy zkouškou naší osobnosti – ale také naším vlastním rozhodnutím. Prolamovat ledy znamená postavit se čelem našim nejistotám. Udělat ještě jeden krok, přestože každý kousek těla křičí, že chce utéct. Je to coming out i první rande. Nástup do nové práce i konfrontace s rodiči. Rozhodnutí ukončit studium i zvednutí neznámého čísla. Letošní Mezipatra chtějí emancipovat a inspirovat k prolamování ledů kolem sebe. Vkročte s námi do studené vody! Proražte skleněné stropy, překonejte stereotypy, upozorněte na bezpráví. První krok je na každém z nás.

FaLang translation system by Faboba