• I letos navštíví queer filmový festival Mezipatra mnoho zahraničních hostů.
  • Svoje snímky tu uvedou například režisér Steve McLean nebo režisérka Olga Chajdas.
  • Součástí doprovodného programu je i party Fata Morgana s účastí berlínských DJs Acado nebo kosovské DJky ODA.

Queer filmový festival Mezipatra i tento rok přivítá mnoho mezinárodních hostů. Jedním z nich bude režisér a scenárista Steve McLean. Ten zde představí svůj snímek Pohledy z Londýna (Postcards from London) o přitažlivém světě mužských escortů, kteří ze svých těl vytvářejí živé obrazy starých malířských mistrů. McLean debutoval v roce 1994 svým snímkem Postcards from America, po kterém se téměř na čtvrtstoletí odmlčel.

Dalším hostem v rámci hrané sekce bude polská režisérka Olga Chajdas se svým debutem Nina, který soutěží o cenu hlavní poroty pro nejlepší celovečerní hraný film. Film Nina vypráví příběh učitelky francouzštiny, která se při hledání náhradní matky zamiluje do krásné Magdy. Olga Chajdas dokončila v roce 2009 kurzy režie na škole Andrzeje Wajdy a má zkušenosti především s prací na televizních seriálech i vlastní krátkometrážní tvorbou.

Snímek Jsme zvířaty (We the Animals) představí autor autobiografické románové předlohy Justin Torres. Poetický snímek o uvědomování si odlišné sexuality během dětství byl uveden na letošním festivalu Sundance, kde získal cenu NEXT Innovator.

V rámci doprovodného programu dorazí do Prahy Birgit Bosold, vůbec první žena, která stála v čele berlínského Schwules Museum (Queer muzeum). Pod jejím vedením vznikla úspěšná výstava Homosexualität_en. Bosold se zúčastní diskuze Queer dějiny ve věku populismu v komunitní kavárně Patra.

Svou návštěvou festival poctí i docent Ramzi Fawaz z americké University of Wisconsin-Madison a autor úspěšné publikace „The New Mutants: Superheroes and the Radical Imagination of American Comics”. Fawaz si pro návštěvnice a návštěvníky připravil přednášku na téma Brána do vortexu: Avantgardní sci-fi a lesbický feminismus. Akce se koná v úterý 13. listopadu v malém sále kina Světozor.

Jako headlineři největší party festivalu Fata Morgana v Ankali vystoupí němečtí DJs Acado (dříve Techno Frühstück). Acado získali svou slávu ve vyhlášených berlínských klubech jako Sisyphos nebo Ritter Butzke. V současnosti hrají po celém světě a jejich originální sound se pohybuje na pomezí tech-houseu a techna. Jako další roztančí vršovický klub kosovská DJka a aktivistka ODA.

Nejlepší snímky Mezipater i letos volí dvě poroty – hlavní a studentská. V té hlavní usedne Stuart Richards, autor knihy „Popcorn a politika: Důležitost queer filmových festivalů a filmový kritik”; dokumentaristka a autorka snímku Danielův svět  Veronika Lišková nebo restaurátorka a kurátorka Národního filmového archivu Tereza Frodlová. Pozvání do studentské poroty přijali chorvatská studentka scenáristiky na FAMU Dora Šustić, Zuzana Černá z Filmových studií Univerzity Karlovy a David Fesl z UMPRUM v Praze.


QFF Mezipatra 2018
Praha 8. – 15. 11.
Brno 16. – 23. 11.
ozvěny v regionech

Vizuál Mimo realitu 2018 – foto: Michaela Karásek Čejková, grafická úprava: Marius Corradini.

PRESS materiály a foto ke stažení
https://mezimedia.capsa.cz
heslo: queer-osvobozuje

PR kontakt
Leonora Nushi
+420 608 910 494
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

FaLang translation system by Faboba