• Queer filmový festival Mezipatra letos představí šestici dokumentů s pestrou aktuální tematikou.
  • O cenu studentské poroty bude bojovat 42 krátkých filmů, které jsou rozdělené do sedmi bloků.
  • Krátké filmy z loňské soutěže budou od 1. listopadu ke zhlédnutí na webu ČT.

Dokumentární sekce

"Jaké je to být rodičem trans* dítěte? Jak se naopak lze vyrovnat se smrtí životního partnera, kterou jste z příliš silné lásky zavinili? Jak je to s problematikou chemsexu ve Velké Británii?  Taková a mnoho jiná témata prozkoumává výběr pozoruhodných dokumentárních snímků z Evropy i Spojených států," shrnuje programová koordinátorka Sandra Hezinová.

Snímek režiséra Erica Juholy Holkou odmalička (Growing Up Coy) sleduje příběh rodičů, kteří žalují školu, již navštěvuje jejich šestiletá dcera Coy. Protože je trans*, rozhodlo vedení školy, že smí používat jen toalety vyhrazené pro učitelský sbor. První soudní spor svého druhu ve Spojených státech se stane mediální senzací. Povede se ale rodičům dosáhnout toho, co je podle nich samozřejmé – aby škola přestala Coy vyčleňovat?

 

Chemsex je název britského dokumentu z produkce VICE a také rostoucího fenoménu: konzumace drog při sexu. Společenský trend, který je zásadně propojený s nástupem seznamovacích aplikací, se týká hlavně gay komunit v metropolích, jako je Londýn nebo Berlín. Režiséři William Fairman a Max Gogarty točili jak s muži závislými na chemsexu, tak se zdravotními pracovníky, kteří se jím zabývají.

Na britské ostrovy se podíváme ještě jednou se snímkem Irská královna (The Queen of Ireland). Portrét charizmatické drag queen Panti Bliss, která je podle ankety magazínu Times vlivnější než Donald Trump, nesleduje jen její úspěchy v šoubyznysu, ale i dlouholetý politický aktivismus a boj za práva LGBT lidí v silně katolické zemi. Ta loni právě i zásluhou Panti přijala zákon o stejnopohlavním manželství a adopci dětí stejnopohlavními páry.

"Jak to bylo (Det Han Gjorde)," ptá se intimní portrét dánského dramatika Jense Michaela Schaua, který v roce 1988 ze žárlivosti zavraždil svého milence, uznávaného spisovatele Christiana Kampmanna. Po letech strávených ve vězení reflektuje dávný incident nejen před kamerou Jonase Pohera Rasmussena, ale také společně se spolkem, který událost zpracovává jako divadelní hru.

Stud, nebo femme? Bisexuálka, nebo "opravdová" lesba? Maskulinní, nebo nastávající maminka? Režisérka a aktivistka Nneka Onuorah se v dokumentu Stejně rozdílné (The Same Difference) zaměřila na diskriminaci v rámci afroamerické lesbické komunity. Každá žena, která si v ní chce udržet svou pozici, musí přesně zapadnout do vybrané škatulky a naplňovat stereotyp, který odpovídá její genderové roli – výjimky se neodpouští. Svůj filmový debut natočený v autentickém prostředí newyorských leseb přijede autorka na Mezipatra představit osobně.

Yes, We Fuck!Motto i název do španělského dokumentu mluví jasně. Upřímná sonda nahlíží na šestici hrdinů, kteří jsou "queer" i v trochu jiném než v tom zažitém smyslu. Miriam je na invalidním vozíku, Orial má mozkovou obrnu, Merxte je nevidomá... Všichni ale mají něco společného: touhu po sexu a také smysl pro humor, se kterým překonávají překážky, kterým většina lidí běžně čelit nemusí.

 

Hlavní soutěž krátkých filmů

"Letos soutěží dvaačtyřicet krátkých filmů od romantických dramat po nápadité žánrové snímky. Na své si tak přijde každý – milovníci vztahových příběhů i krvavého trash," charakterizuje Sandra Hezinová výběr krátkometrážních snímků, které tvoří celkem sedm tematických bloků.

Mužem na pět způsobů a Vztahy v ženském rodě ukazují nejrůznější podoby lásky; Rodinná pouta jsou krátké filmy o rodinách šťastných i nešťastných, tradičních i netradičních; hrdiny bloku Víš ty, kdo já jsem? spojuje hledání (a úspěšné nalézání) vlastní genderové identity. Zašlý lesk mládí studuje témata, jako jsou stárnutí a pomíjivost; Zlo mezi námi zkoumá prolínání sexu a násilí i vztah dominance a podřízenosti. O vraždách, medvědech a lidech jsou stylové krátké filmy s brakovou estetikou.

Nejlepší krátký film tradičně vybírá studentská porota. Výběr ze snímků, které hodnotila loni, včetně vítězného 9:55-11:00, Ingrid Ekman, bytem Bergsgatan 4B (9:55-11:00, Ingrid Ekman, Bergsgatan 4B), bude od 1. listopadu zdarma k vidění na webu České televize.

 

ZNĚLKA LETOŠNÍHO ROČNÍKU ZDE

 

Předprodej vstupenek na pokladnách kin či online, více informací na webu festivalu.
Praha 3. – 10. 11.
Brno 11. – 18. 11.
regiony: Olomouc 22. – 26. 11., Hradec Králové 8. – 9. 12.

 

Vizuál 2016 – foto Michaela Karásek Čejková, grafická úprava Marius Corradini / Side 2

Kompletní program a informace: www.mezipatra.cz

Trailery k filmům a další videa zde.

www.facebook.com/mezipatra

 

PRESS materiály a foto ke stažení:
https://mezimedia.capsa.cz
Heslo: queer-osvobozuje

 

AKREDITACE ZDE

 

PR kontakt
Larisa Blichová
739 592 931
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

FaLang translation system by Faboba