• Queer filmový festival Mezipatra letos pro návštěvníky přichystal více než dvacítku doprovodných akcí.
  • Nabídne diskuse a besedy s českými odborníky a zahraničními hosty, workshopy, výstavy nebo ojedinělou performance.
  • Na celkem pěti parties v Praze a v Brně vystoupí zástupci české i zahraniční hudební scény.

Praha

Od 3. do 10. listopadu mohou pražští návštěvníci kromě klasických filmových projekcí vybírat i z doprovodných akcí, jako jsou diskuse s odborníky, speciální projekce seriálu Transparent, workshop pro děti, vernisáž nebo unikátní performance. Chybět nebudou tematické večírky ani hlavní festivalová party.

Brunch a diskuse: Chemsex
Tradičním highlightem doprovodného programu je nedělní brunch s diskusí. Ta tentokrát navazuje na britský dokument Chemsex, který diváci mohou vidět 5. listopadu v kině Světozor. V neděli 6. listopadu pak budou sociální geograf Michal Pitoňák, předseda ČSAP Robert Hejzák a sociolog Jan Morávek mluvit právě o aktuálním fenoménu chemsexu, tedy užívání drog při sexuální aktivitě, jež často hraničí se závislostí. Diskusi moderuje Bára Šichanová z Radia Wave.

Diskuse: Nepsaná historie
Nedělní odpoledne patří interaktivní diskusi s hostem Mezipater, americkým filmařem Rhysem Ernstem. Okomentuje webovou sérii We've Been Around, ve které se věnuje zapomenutým postavám trans* historie, a promluví také o současné situaci v oblasti trans* aktivismu. Moderuje Viktor Heumann ze sdružení Trans*parent Prague.

Projekce: Transparent
S Rhysem Ernstem se diváci mohou setkat také v sobotu 5. listopadu na exkluzivním promítání vybraných dílů seriálu Transparent, který produkuje. Úspěšný seriál sledující osudy losangeleské rodiny, jejíž hlavou je trans* žena, letos nasbíral osm cen Emmy; jeho projekce navíc dává českým divákům poprvé možnost nahlédnout do produkce Amazon Studios. Besedu po projekci moderuje publicistka Cerise Howard.

Vernisáž: Relationship
V pondělí 5. listopadu Rhys Ernst osobně uvede výstavu intimní fotosérie, kterou vytvořil s bývalou partnerkou Zackary Drucker. Sérii, která vznikala v letech 2008 – 2014 a ve které zachycují nejrůznější aspekty svého každodenního života včetně společné tranzice, autoři původně zamýšleli jen jako osobní deník. Veřejnosti ji nakonec představili v roce 2014 na bienále ve Whitney Museum of Modern Art. Pražská výstava v Galerii Ferdinanda Baumanna potrvá do 21. listopadu.

Performance: Piano Bar
Unikátní performance pro pražské diváky připravili členové berlínského kreativního sdružení CHEAP Kollektiv: herečka Susanne Sachsse, drag performerka Vaginal Davis, filmový vědec Mark Siegel a překladatel Daniel Hendrickson. Na balustrádě kavárny Lucerna vznikne v pátek 4. listopadu ojedinělá instalace s klavírem, kolem kterého se bude odehrávat netradiční talk show inspirovaná atmosférou starých zaprášený gay barů. Partnerem akce je Goethe Institut.

Workshop pro děti: Slepá bába
Děti si v sobotu 5. listopadu na workshopu umělkyně Tamary Moyzes mohou prostřednictvím hry i základů filmové techniky zvolit vlastní prostor, genderovou identitu či vizuál, ve kterém se budou cítit dobře. Interaktivní instalace zároveň reflektuje historii queer kinematografie.

Zahajovací a zakončovací party
Po slavnostním zahájení Mezipater a promítání filmu Kocour (Kater) ve čtvrtek 3. listopadu bude následovat party, na které vystoupí DJs Mykado ½, Abra Kadabra nebo Dzurillah. Tečkou za celým festivalem pak bude party po zakončovacím ceremoniálu a projekci snímku Hedwig a Angry Inch (Hedwig and the Angry Inch) ve středu 9. listopadu. S tematickými sety na ní vystoupí DJs Urxins a Kierastoboy. Partnerem obou akcí je Jameson.

Hlavní party: Off Limits
Klíčovou party pražské části festivalu hostí klub NEONE a The Chemistry Gallery. V sobotu 5. listopadu tu v roli DJe vystoupí kanadský režisér a fotograf Bruce LaBruce, který je jedním z významných hostů letošních Mezipater. Svoje sety představí také pražští DJs MGDLN, Mutuju, GSMKNSTWRK, Ado, SRBS, 03, FK a Elastic, vizuály je doplní NEW MAGIC MEDIA. Vstupné na akci, kterou Mezipatra připravují ve spolupráci s Lunchmeat Festivalem, bude 150 korun.

 

Brno

Nabitý doprovodný program má i brněnská část festivalu, která se koná od 11. do 18. listopadu. Kromě tradičních přednášek, diskusí a večírků mohou diváci navštívit vernisáž, divadelní představení, taneční nebo výtvarný workshop, ale také se zúčastnit běžeckého tréninku či oblíbeného speed-datingu.

Vernisáž: Orgasmus
Úvodní akcí doprovodného programu brněnských Mezipater bude netradičně vernisáž, která se odehraje 10. listopadu v kreativním hubu Industra. Soubor abstraktně laděných fotografií Vladimíra Kivy Novotného má formu velkoformátové instalace ve veřejném prostoru. Samotný moment vyvrcholení je v druhém plánu prezentován prostřednictvím portrétní fotografie pornoherce.

Promítání a diskuse: Yes, We Fuck!
V rámci platformy Open_space uvedou Mezipatra ve středu 16. listopadu španělský dokument Yes, We Fuck!, který se zabývá sexuálním životem handicapovaných lidí a také jejich sexuální asistencí. Následovat bude diskuse s hosty z organizace Rozkoš bez rizika, která se mimo jiné věnuje právě tomuto stále tabuizovanému tématu.

Diskuse: Za Železnou oponou
Pamětníci v debatě naplánované na čtvrtek 17. listopadu promluví o tom, co právě toto významné datum znamenalo pro českou LGBTQ+ komunitu. Zavzpomínají na revoluční rok 1989 a poodhalí i vývoj situace v posledních dekádách. Moderují zástupci Společnosti pro queer paměť.

Přednášky: Mezipatra Talks
Zájemci o queer historii a literaturu se můžou těšit na dvě odborné přednášky, které se konají v pondělí 14. listopadu. Profesor literatury Stanislav Zajíček je provede Petroniovým Satirikonem i okolnostmi jeho vzniku, Miroslava Novotná z Pedagogické fakulty MU pak představí život a dílo básníka Arthura Rimbauda.

Divadelní představení: ON
Divadelní hra Mariána Amslera je příběhem člověka, který v reálném světě zmizel, ale je stále přítomný ve virtuální realitě. Zpracovává nejen téma současného online světa, ale také hledání vlastní identity. Představení brněnského Ha Divadla mohou tamní diváci vidět v úterý 15. listopadu. S libovolnou vstupenkou z Mezipater zaplatí 170 korun, nezlevněné vstupné je 250 korun.

Workshopy: tanec a výtvarné umění
V neděli 13. listopadu budou mít návštěvníci příležitost zúčastnit se workshopu tanečního stylu vogue s Viktorem Milanem, který je považován za jednoho z nejlepších tanečníků vogue v Evropě. V úterý 15. listopadu pak na workshopu výtvarného sdružení Hearts of Creation vytvořit originální obrazy, které se následně budou dražit na Facebooku ve prospěch iniciativy PROUD.

Brněnské party
Hlavní party brněnské části nese název #catwalk_party a odehraje se v sobotu 12. listopadu v prostoru Industra. Vystoupí na ní rapperka Sharkass, zpěvák Adam Mišík, taneční soubor House of Velvet, hlavní hvězdou bude extravagantní rakouský rapper Candy Ken. Součástí bude i chill out zóna s občerstvením a stříháním vlasů. Za vstup návštěvníci zaplatí 150 korun, po vystoupení Candy Kena 100 korun.

O týden později mohou dorazit do klubu VIBE na afterparty po slavnostním zakončení festivalu. Vystoupí na ní DJs Funk Halen (Electronic Bitches), Andrew Daren nebo Saddan. Cena vstupného je 80 korun.

 

ZNĚLKA LETOŠNÍHO ROČNÍKU ZDE

 

Předprodej vstupenek na pokladnách kin či online, více informací na webu festivalu.

Praha 3. – 10. 11.

Brno 11. – 18. 11.

regiony: Olomouc 22. – 26. 11., Ostrava 3. 12., Hradec Králové 8. – 9. 12.

 

Vizuál 2016 – foto Michaela Karásek Čejková, grafická úprava Marius Corradini / Side 2

Kompletní program a informace: www.mezipatra.cz

Trailery k filmům a další videa zde.

www.facebook.com/mezipatra

 

PRESS materiály a foto ke stažení:
https://mezimedia.capsa.cz
Heslo: queer-osvobozuje

 

AKREDITACE ZDE

 

PR kontakt
Larisa Blichová
739 592 931
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

FaLang translation system by Faboba