Polské drama Slon je výjimečným debutem polského režiséra Kamila Krawczyckého. Strhující romance o mladém Bartkovi, jehož monotónní život na polské vesnici naruší příchod charismatického Dawida, vyniká autentickým vypravěčským stylem, nenucenými, ale nebývale silnými hereckými výkony a překrásnou kamerou.

Na 23. Mezipatrech se film stal jedním z nejoblíbenějších a nejdiskutovanějších děl v programu a od 11. května 2023 míří do českých kin. 

 

Bartek žije v malé vesnici v jižním Polsku. Jeho dny jsou jeden jako druhý: péče o hospodářství a milované koně, práce za barem v místní hospodě, výpomoc postarším sousedkám. Domácnost sdílí pouze s matkou, která se nikdy nevyrovnala s tím, že Bartkův otec před mnoha lety od rodiny náhle odešel. Monotónnost Bartkových dní rozetne příchod charismatického Dawida, který do vesnice přijíždí vypořádat pozůstalost po svém odcizeném otci.

Bartek je Dawidem fascinován a mezi mladými muži rychle vznikne nerozlučné pouto. První láska s sebou ale přináší i nutnost učinit obtížné rozhodnutí. Zůstat, popřít sám sebe a dále pečovat o svou rodinu, nebo odejít a žít život podle svých představ s milovaným člověkem po boku? Strhující romance Slon režiséra Kamila Krawczyckého je upřímnou a něžnou výpovědí o lásce, rodině a sebepřijetí.

O režisérovi

Kamil Krawczycki vystudoval režii na filmové univerzitě ve Varšavě a také žurnalistiku a kulturní management. Brzy se začal věnovat natáčení videoklipů, v Polsku spolupracoval s celou řadou hudebních skupin a interpretů. Krátké filmy Mój koniec swiata (2017) a Ktos zostanie ostatni (2020) byly uvedeny na řadě polských i mezinárodních filmových festivalů. Krawczycki se podílel také na kolekci krátkých snímků Testosterone: Volume One (2017). Elefant je jeho celovečerní debut.

Údaje o filmu

Polsko/2022
Původní název: Słoń
Režie: Kamil Krawczycki
Scénář: Kamil Krawczycki
Kamera: Jakub Sztuk
Hudba: Jan Ignacy Królikowski
Hrají: Jan Hrynkiewicz, Paweł Tomaszewski, Ewa Skibińska, Ewa Kolasińska, Wiktoria Filus, Maciej Kosiacki, Michał Pawlik
Doporučená přístupnost: 15+
Žánr: Drama, romantický
Délka filmu: 93 minut
Typy kopií: DCP2D, mp4
Jazyk: Polština
Titulky: České, České + Anglické

FaLang translation system by Faboba