Oceňovaný film o intimitě a absolutní svobodě

Celovečerní debut francouzského režiséra Camilla Vidal-Naqueta Zatoulaný (Sauvage) byl poprvé uveden v rámci Týdne kritiky na 70. ročníku filmového festivalu v Cannes v roce 2018 a od té doby byl zařazen do programu třicítky festivalů po celém světě. Relevanci a kvalitu snímku dokazuje skutečnosti, že byl promítán nikoli pouze v rámci festivalů, které se specializují na LGBTQ+ kinematografii, ale také na akcích, které si kladou za cíl představit výrazné snímky ze zahraničí (např. Jerusalem FF). Během své dosavadní kariéry přitom Zatoulaný posbíral již deset cen včetně Ceny za nejlepší herecký výkon udělovanou nadací Louise Roederera v rámci Cannes pro představitele hlavní role Félixe Maritauda a Ceny za nejlepší film na norském festivalu Fusion.

Zatoulaný 3

Film se vyznačuje nebývalým citem pro detailní vykreslení emocionálního prožitku pátrajícího hrdiny a elegantně se vyhýbá tezovitému moralizování. Právě komplexní přístup k psychologii postav v rámci analýzy tabuizovaného tématu mužské prostituce činí ze Zatoulaného výjimečné dílo hodné maximální pozornosti, které promlouvá k mezinárodnímu publiku a dokáže sugestivně vykreslit jednu z aktuálních podob života gay komunity.


Vysoký potenciál pro distribuci

Zatoulaný se na festivalu Mezipatra v roce 2018 dočkal velké odezvy u poroty i diváků, která indikuje jeho potenciální úspěch v nadcházejícím uvedení. Dle dotazníkového šetření na vzorku 150 respondentů označilo snímek 20 % divaček a diváků za nejlepší film festivalu a 20 % divaček a diváků uvedlo, že film chtěli vidět, ale nestihli ho. Nejen z těchto uvedených důvodů se domníváme, že film má potenciál pro širší distribuční uvedení a patří i do vašeho kina!

sauvage


Anotace filmu Zatoulaný

Muži jsou pro Léa zaměnitelní stejně jako dny, jimiž se protlouká. Jeho minulost je nám neznámá, budoucnost nejasná. Jediným opěrným bodem je pro dvaadvacetiletého mladíka přítomnost, a ta není dvakrát růžová – prodává se na ulici, nemá, kde by složil hlavu, a únik mu dokážou poskytnout jen drogy. Na rozdíl od ostatních prostitutů navíc nechodí s klienty, aby si vydělal peníze, nýbrž aby si na pár okamžiků užil blízkost a teplo těl, která má uspokojit. Jako by ale do světa neosobních setkání, násilí a konkurence nepatřil. Potřebu lásky totiž v momentě, kdy již všechny zábrany padly, nejde lehce uspokojit.

Syrový debut Camilla Vidal-Naqueta je sondou do prostředí absolutní svobody i příběhem jedince, který k životu přistupuje pasivně, ale žádá si od něj něžnou pozornost. Vyzývavě tělesné drama mělo premiéru v Týdnu kritiky v Cannes a přináší nezkrášlený pohled do zákoutí, která nám jsou v běžném životě skrytá. Film je přístupný od 18 let.


Údaje o filmu

Francie / 2018
99 min / DCP
francouzština
Titulky: české
Režie: Camille Vidal-Naquet
Scénář: Camille Vidal-Naquet
Obsazení: Félix Maritaud, Eric Bernard, Nicolas Dibla, Phillipe Ohrel


Ceny

Kromě zvláštního ocenění, které film dostal na 19. ročníku Mezipater, získal Zatoulaný bezpočet prestižních cen na nejznámějších filmových festivalech. Jmenujme alespoň některé:

  • Louis Roederer Foundation Rising Star Award for Félix Maritaud – Cannes Film Festival 2018 – Critics' Week
  • International Federation of Film Critics (FIPRESCI) Award for Best International Debut Film – Jerusalem Film Festival 2018
  • Best Feature Film – Oslo/Fusion Int'l Film Festival 2018
  • Best Actor Award for Félix Maritaud – Iris Prize Festival, UK 2018
  • Best First Film – Festival International du Film Francophone de Namur 2018
  • Ocana Award For Best Lgbt Title – Seville Film Festival 2018

Zatoulany poster RED

FaLang translation system by Faboba