Černá komedie Slušný občan skrz příběh dobře zajištěného gay páru originálním způsobem vypráví o tématech gentrifikace, privilegií a společenské odpovědnosti. Snímek talentovaného izraelského režiséra Idana Haguela odpremiéroval na festivalu Berlinale, zahájil 23. ročník festivalu Mezipatra a 2. 3. 2023 vstoupil do českých kin.

Společný život Bena a Raze vypadá jako z katalogu. Harmonický vztah s plány na založení rodiny, krásný byt v rozvíjející se čtvrti Tel Avivu, každé ráno smoothie ke snídani. Jenže realita kolem nich vůbec není tak růžová, jak se z balkónu může zdát. Ben jednoho dne zavolá policii na muže, který se na ulici opírá o strom, jenž hrdina vlastnoručně zasadil. Namísto napomenutí je ale Ben svědkem neopodstatněné a rasově motivované policejní brutality. Incident v něm vzbudí silný pocit viny. Může se s ním vyrovnat, aniž by uznal svoji privilegovanou pozici zajištěného gay bělocha? Komplexní snímek pohybující se na hraně černé komedie, melodramatu a sociálně kritického apelu otevírá nepříjemné, ale závažné otázky společenské odpovědnosti, gentrifikace veřejného prostoru a udržitelnosti liberalismu. Film byl nominován na Teddy Award na festivalu Berlinale.

Concerned Citizen 1.4.26Idan Haguel PhotoGuy Sahaf min

O režisérovi

Izraelský režisér, scenárista a producent Idan Haguel získal filmové vzdělání na Sapir Academic College. Od té doby je pravidelným účastníkem festivalu Berlinale, kde uvedl své krátkometrážní filmy v rámci Berlinale Talents (platformy pro vycházející hvězdy filmového průmyslu) a také zde premiéroval svůj celovečerní debut Inertia (2016).

idan haguel hadar moran 1600x1000 47 36

Údaje o filmu

Izrael / 2022
Původní název: Concerned Citizen
Režie: Idan Haguel
Scénář: Idan Haguel
Kamera: Guy Sahaf
Hudba: Zoe Polanski
Hrají: Shlomi Bertonov, Ariel Wolf
Doporučená přístupnost: 15+
Žánr: Drama, komedie
Délka filmu: 82 minut
Typy kopií: DCP2D, mp4
Jazyk: Hebrejština
Titulky: České, české + anglické

Slušný občan poster

FaLang translation system by Faboba